דיווח: "מומחה אוקראיני חיבל בכור בבושהר"

עיתון אירני טוען שהרשויות במדינה עצרו לאחרונה מומחה אוקראיני בחשד שחיבל בכור הגרעיני בבושהר. על פי הדיווח, הוא השתיל בכור רכיבים שהגיעו לאירן לאחר שעברו שינויים עוד לפני הגעתם למדינה

הכור בבושהר, ארכיון (רויטרס)

הרשויות באירן עצרו אזרח אוקראיני בחשד שחיבל במתקן הגרעין בבושהר - כך מדווח העיתון המקומי "המשהרי". על פי הדיווח, האזרח האוקראיני הגיע לכור כמומחה יחד עם צוות של חברה קבלנית מרוסיה שביצעה עבודות תחזוקה באתר שנמצא בדרום אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיווח לא מפרט מתי נעצר האזרח, או את אופי החבלה שביצע לכאורה במתקן הגרעין המאובטח, שהחל לפעול בשנת 2011 בתמיכה רוסית. על פי הדיווח, החבלה התבצעה בחלקי חילוף שאירן רוכשת, עוד לפני שהם מגיעים למדינה.

אירן נאלצת לרכוש ציוד מערבי לאתר, בגלל הסנקציות שמופעלות נגדה, דבר שמאפשר לכאורה חבלה מוקדמת. העיתון מצטט את סגן ראש המחלקה לביטחון הכורים, שטען כי החברה הקבלנית, שהיא חברת בת של לוקהיד-מרטין האמריקנית, הייתה מעורבת בפגיעה בחלקים שאירן זקוקה להם למתקן.

אין זו הפעם הראשונה שעולים דיווחים על נזקים לתעשיית הגרעין האירנית. בשנת 2010 תולעת רשת בשם סטוקסנט שיבשה את פעולותיהן של אלפי צנטריפוגות בכור להעשרת אורניום בנתאנז. על פי ההאשמות אז בטהרן, ישראל וארה"ב עמדו מאחורי הנזקים שנגרמו.

במקביל לדיווחים הללו, אירן ומעצמות המערב ממשיכות במאמץ המשותף לקדם הסכם שבמסגרתו תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית תמשיך לפעול - למטרות אזרחיות בלבד. ההסכם נקלע עד כה לקשיים במגעים בין הצדדים, ותאריך היעד שהוסכם להשגת המתווה הוא סוף חודש נובמבר הקרוב.