האם בטוח לנסוע לאומן שבאוקראינה?

בעוד משרד החוץ מזהיר את אלפי הנוסעים לאומן ומבקש מהם להגביר עירנות במהלך ביקורם, היהודים באומן מנסים להרגיע: "שקט כאן עכשיו לחלוטין", אמר הרב הראשי של האזור, "אנחנו מתכוננים לחגים כמו בכל שנה, ואין כאן היערכות מיוחדת". ובכל זאת, יש חסידים שנרתעים מביקור השנה. "לא יודע אם זה בטוח מספיק", טען אחד מהם

חסידים באומן, ארכיון (רויטרס)

אוקראינה הפכה בחודשים האחרונים לזירת מאבק שבה גורמים פרו-רוסים דורסים רגל במזרח המדינה ותנועות אנטישמיות מרשות לעצמן להרים ראש - ובמערב מזהירים מפני אירועים אלימים נוספים. מהדיווחים הבוקר עולה שלמרות ההסכם על הפסקת האש, בדונייצק - מוקד המאבק הנוכחי בין הכוחות האוקראינים לארגונים הפרו-רוסים - עדיין נשמעים הדי פיצוצים ואישה אחת אף נהרגה בחילופי האש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ולמרות המצב במדינה, בשבועות הקרובים יעשו את דרכם עשרות אלפי מאמינים לאוקראינה, לעיר אומן, שם קבור הרב נחמן מברסלב. הרב דב אקסלרוד, הרב הראשי של חבל צ'רקסי, מתכונן להמוני מבקרים גם השנה. "שקט כאן עכשיו לחלוטין", הוא הבהיר בשיחה עם חדשות 2 Online. "לא מרגישים את המתח ממזרח. אנחנו מתכוננים לחגים כמו בכל שנה, אין כאן היערכות מיוחדת".

הרב אקסלרוד שנמצא 12 שנים במדינה אמר שאיש מהרשויות לא פנה אליו לקראת האירועים באומן וכי אין קריאה לסידורי ביטחון מיוחדים. באשר לחששות מאירועים אנטישמיים שעשויים לפגוע ביהודים, אמר הרב אקסלרוד כי "אנטישמיות יש היום בכל אירופה, זו לא תופעה ייחודית לאוקראינה. אנחנו מתפללים שיהיה שלום, אנחנו בקשר טוב עם הממשל בקייב".

חסידים באומן, ארכיון (רויטרס)

משרד החוץ: "היו ערניים לתופעות חריגות בעת ביקורכם באומן"

במשרד החוץ הישראלי דווקא פירסמו הנחיות ליוצאים לאומן ובהן נכתב: "נוסעים יקרים, למען ביטחונכם אנו ממליצים כי תנהגו בהתאם לכללים הבאים, בעת ביקורכם באומן, אוקראינה. היו ערניים לתופעות חריגות, התנהגות חריגה, חפצים חשודים או זרים המתעניינים בכם. אל תיענו לפיתויים (כספים, עסקים ובילויים) שיוצעו לכם בנסיבות בלתי צפויות. במקומות בהם ריכוזי קהל משמעותיים אנא נהגו במשנה עירנות, דווחו על גורמים חשודים חריגים שאינם שייכים לקהל החסידים. במידה ומצטרף לנסיעה נוסע זר שאינו משתייך לקבוצה, אנא עדכנו את גורמי הביטחון. הקפידו לנעול את חדרכם בהיותכם בתוכו, וביציאתכם מומלץ לנעול פתחים וחלונות ולהסיט וילונות".

בישראל, בין האנשים הרבים שמתכוננים לנסוע לאוקראינה בשבועות הקרובים, יש מי שלא חושש כלל. "אני מודעת היטב למה שקורה באוקראינה, אבל אנחנו מבחינתנו נוסעים בכל שנה - וכך גם השנה", סיפרה יהודית לחדשות 2 Online. "יש לנו ביטחון, ברוך השם, ואנחנו לא דואגים כי זו קבוצה מאורגנת מראש עם הדרכה והכל. כל שנה, וגם השנה, נוסעים פשוט רבבות של יהודים".

מצד אחר ישנם עולי רגל כמו דניאל שקורא את הדיווחים מאוקראינה. "יש דיווחים על יותר מ-1,500 הרוגים וידיעות על אירועים אנטישמים במדינה", הוא אמר. "אני נוסע בכל שנה, אבל עכשיו אני לא יודע אם זה בטוח מספיק. אנחנו קבוצות גדולות של אנשים שמזוהים כיהודים ועשויים להיות מטרה".