הופרה הפסקת האש במזרח אוקראינה

30 שעות בלבד לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש במזרח אוקראינה, נשמע ירי ארטילריה לעבר נמל מריופול, ודווח על טנקים וחמושים הנעים לעבר האזור. פוטין הצהיר מוקדם יותר כי הפסקת האש נשמרת

עימותים במזרח אוקראינה, ארכיון (רויטרס)

למרות הפסקת האש במזרח אוקראינה, החלו אמש (שבת) כוחות פרו-רוסים במתקפת ארטילריה על כוחות הממשל האוקראיני. מוקדם יותר הצהיר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי הפסקת האש נשמרת בכל רחבי מזרח המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המתקפה החלה באזור נמל מריופול, נקודה אסטרטגית באזור. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה בנוסף על על טנקים וחמושים שנעים לעבר האזור. כלי תקשורת רוסים דיווחו כי הצבא האוקראיני הוא שפתח במתקפה.

בכיר אוקראיני דיווח על המתקפה, והוסיף כי לפי שעה, לא ידוע על נפגעים. הפרה זו של הפסקת האש מגיעה 30 שעות בלבד משעת כניסתה לתוקף, ביום שישי.

בתוך כך, המתיחות והאיבה הרבה בין המדינות ממשיכה לתת את אותותיה. איש דת בכיר באוקראינה התבטא אתמול בחריפות נגד הנשיא הרוסי פוטין, אותו השווה לרוצח התנ"כי קין וטען כי הוא "נשלט על ידי השטן".

הבכיר, הפטריארך פילארה, טען כי פוטין "נפל בקסמו של השטן", ואם לא יתקן הנשיא הרוסי את דרכיו, הוא צפוי "להישלח לגיהינום לעד". הפטריארך עומד בראש הכנסייה האורתודוקסית של קייב, שהתנתקה מהשפעתה של רוסיה ב-1992 לאחר התפרקות ברית המועצות וההכרזה על עצמאות אוקראינה.

עוד טען איש הדת הבכיר כי פוטין יצר את הסכסוך באוקראינה על ידי שליחת "גדודים, שכירי חרב וכלי נשק" מעבר לגבול. כמו כן האשים הפטריאך את פוטין ב"הפצת שקרים בתקשורת הרוסית" בנוגע ללחימה. הנשיא פוטין הכחיש כי חימש את הבדלנים ושלח כוחות צבא על מנת לסייע בלחימה.

"מעשיו מראים שהוא פועל בהשפעה שטנית", הוסיף הפטריארך בהודעה שפורסמה באתר הכנסייה בשפה הרוסית, אוקראינית וגם באנגלית. ההצהרה, העונה לשם "קין החדש", פורסמה דווקא ביום הראשון להפסקת האש המלאה בין רוסיה לאוקראינה, שנשמרת עד כה. פוטין שוחח היום בטלפון עם נשיא אוקראינה פורושנקו, והשניים סיכמו להמשיך במאמצים לשמירה על הפסקת האש. על פי הערכות, כ-2,600 בני אדם נהרגו בלחימה במזרח אוקראינה מאז חודש אפריל.