האם הממלכה תישאר מאוחדת?

אחרי 300 שנים, בעוד כשבועיים יצטרכו תושבי סקוטלנד להחליט אם הם בוחרים בעצמאות ונפרדים מהממלכה המאוחדת או שהם משאירים את הברית עם האנגלים על כנה. מצד אחד העצמאות קורנת, מצד שני כבר ברור שיש לה תג מחיר גבוה. אם עד לאחרונה היה רוב ברור בעד המשך האיחוד, בימים האחרונים נרשם סחף לכיוון ההיפרדות

ב-18 לספטמבר, עוד שבועיים, אזרחי סקוטלנד יצטרכו לענות על שאלה אחת: האם להכריז על עצמאות או להישאר בבריטניה. התשובה היא במילה אחת, "כן" או "לא", אך מדובר בשאלה מורכבת הרבה יותר שלתשובתה יהיו השלכות הרבה מעבר לאי הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני 300 שנה עברה סקוטלנד לחסות הכתר האנגלי, וכך הם נשארו עד היום. הסקוטים מדברים אנגלית ומשלמים בלירות שטרלינג, והיחסים הפוליטיים והכלכליים עם אנגליה קשורים זה בזה הדוקות. בשנים האחרונות הוקם פרלמנט סקוטי והעם קיבל מעט סמכויות משלו, אבל הדרך לעצמאות נראתה ארוכה - עד למשאל העם שבתחילה תוצאתו נראתה ברורה.

במשך חודשים ההערכה הייתה שהסקוטים יסרבו לעצמאות, בשבועות האחרונים הפער בין המצדדים בעצמאות למתנגדים לה הצטמצם וכעת הוא קטן מאי פעם. למתנגדי העצמאות עדיין יש רוב, אבל הוא קטן יותר מבעבר.

האם הממלכה המאוחדת תהפוך לשריד היסטורי?

בסרט המפורסם "לב אמיץ" מל גיבסון מגלם את וויליאם וואלאס, לוחם סקוטי באנגלים מהמאה ה-13. במציאות מדובר במאבק של אינטרסים, כוח והרבה כסף. יש בסקוטלנד הרבה משאבי טבע שהיא רוצה לשמור לעצמה, משאבים מהם כל הבריטים נהנים כיום.

המתנגדים לעצמאות טוענים שאת החיבור ההיסטורי עם אנגליה אי אפשר להפריד, מכיוון שהכלכלה האנגלית היא כשלעצמה גב לא רע, ועצמאות סקוטית תוביל למשבר כלכלי. שאלה אחת עליה ניתן לענות ב"כן" או "לא" יכולה לשנות את העולם כולו ולהפוך את הממלכה המאוחדת לשריד היסטורי.