איש דת אוקראיני בכיר: "הנשיא פוטין פועל בהשפעת השטן"

יממה לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה, בכיר הקהילה האורתודוקסית בקייב טען כי "פוטין הפך לקין החדש ושפך את דם אחיו". הכומר הזהיר כי אם פוטין לא ישנה את דרכיו, "הוא יישלח לגיהנום לנצח"

הפך ל"קין" החדש? פוטין (רויטרס)

כך נראית הפסקת האש: המגעים בין רוסיה לאוקראינה הובילו להפוגה שנשמרת עד כה, אך המתיחות והאיבה הרבה בין המדינות ממשיכה לתת את אותותיה. איש דת בכיר באוקראינה התבטא היום (שבת) בחריפות נגד הנשיא הרוסי פוטין, אותו השווה לרוצח התנ"כי קין וטען כי הוא "נשלט על ידי השטן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר, הפטריארך פילארה, טען כי פוטין "נפל בקסמו של השטן", ואם לא יתקן הנשיא הרוסי את דרכיו, הוא צפוי "להישלח לגיהנום לעד". הפטריארך עומד בראש הכנסייה האורתודוקסית של קייב, שהתנתקה מהשפעתה של רוסיה ב-1992 לאחר התפרקות ברית המועצות וההכרזה על עצמאות אוקראינה.

במשך השנים השמיעה הכנסייה בקייב התנגדות עזה למעורבות הרוסית באוקראינה, שלדבריו פוגעת בריבונות המדינה. היום טען הכומר הבכיר כי "בצער רב אני חייב להודיע כי בין שליטי העולם הופיע קין חדש - לא בשמו אך במעשיו", ברמיזה לרצח התנ"כי הראשון. "הוא קורא לעצמו אח לעם האוקראיני, אך על פי מעשיו הוא שופך את דם אחיו כמו קין".

עוד טען איש הדת הבכיר כי פוטין יצר את הסכסוך באוקראינה על ידי שליחת "גדודים, שכירי חרב וכלי נשק" מעבר לגבול. כמו כן האשים הפטריאך את פוטין ב"הפצת שקרים בתקשורת הרוסית" בנוגע ללחימה. הנשיא פוטין הכחיש כי חימש את הבדלנים ושלח כוחות צבא על מנת לסייע בלחימה.

"מעשיו מראים שהוא פועל בהשפעה שטנית", הוסיף הפטריארך בהודעה שפורסמה באתר הכנסייה בשפה הרוסית, אוקראינית וגם באנגלית. ההצהרה, העונה לשם "קין החדש", פורסמה דווקא ביום הראשון להפסקת האש המלאה בין רוסיה לאוקראינה, שנשמרת עד כה. פוטין שוחח היום בטלפון עם נשיא אוקראינה פורושנקו, והשניים סיכמו להמשיך במאמצים לשמירה על הפסקת האש. על פי הערכות, כ-2,600 בני אדם נהרגו בלחימה במזרח אוקראינה מאז חודש אפריל.