ארה"ב נגד היוזמה: לא נשתף פעולה עם אירן נגד דאעש

האמריקנים דוחים את הצעתו של חמינאי לפעולות צבאיות משותפות נגד ארגון דאעש. "ארה"ב לא חולקת מידע מודיעיני או פועלת בשיתוף פעולה צבאי עם אירן", אמרה דוברת מחלקת המדינה

ארה"ב דוחה את הצעת חמינאי (רויטרס)

ארה"ב דוחה את הזמנתו של המנהיג הרוחני של הרפובליקה האסלאמית עלי חמינאי לפעול ביחד נגד הארגון הג'יהאדיסטי דאעש ("המדינה האסלאמית") בצפון עירק. "ארה"ב לא חולקת מידע מודיעיני או פועלת בשיתוף פעולה צבאי עם אירן" אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף בתדרוך לתקשורת. "אנחנו פתוחים לשיחות עם האירנים כפי שעשינו בעבר, אך איננו מעוניינים בשיתוף פעולה צבאי עם המשטר האירני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות ברפובליקה האסלאמית אמרו מוקדם יותר לרשת BBC כי חמינאי אישר למפקד העליון של צבא אירן לתאם פעולות צבאיות עם הצבא האמריקני והכוחות העירקים והכורדים. בעבר התנגדה אירן למעורבות אמריקנית בעירק - שהיא בת ברית של הרפובליקה האסלאמית.

הסיבה למהלך האירני היתה ככל הנראה העובדה, כי ארגון דאעש משתייך לזרם הסוני של האסלאם, בעוד מרבית אזרחי אירן נמנים עם הזרם השיעי. הסונים מחשיבים את השיעים לכופרים, ולפיכך רודפים אותם ואף טובחים בהם במוקדי שליטת הארגון בעירק ובסוריה.

פעילי דאעש. ארכיון (AP)

בחודש שעבר, תקיפה של חיל האוויר האמריקני בצפון עירק הובילה לשבירת המצור על העיר השיעית אמרילי. התקיפה סייעה לפעולות המליציה השיעית, הממומנת על ידי אירן, במאבקה מול כוחות דאעש.

היום אחרי החלטתן של 10 המדינות להקים קואליציה נגד הארגון הג'יהאדיסטי דאעש ("המדינה האסלאמית") כינסו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל את נציגי המדינות כדי לדון בתוכנית הפעולה מול הארגון.

"יש אסטרטגיה ברורה, שהופכת עוד יותר ברורה מיום ליום", אמר מזכיר המדינה האמריקני בכינוס עם שרי החוץ. "אנחנו צריכים להיות בתנועה, אנחנו צריכים לתקוף אותם בדרכים שימנעו מהם להשתלט על שטחים, לתמוך בכוחות הביטחון העירקיים ואחרים באזור שמוכנים להיאבק בהם. אני חושב שברור לכולנו שהקו האדום הוא: 'בלי מגפיים על הקרקע'".

השרים עסקו בפן הצבאי של הפעולה ודיברו גם על הקושי של חלק מהמדינות לקחת חלק בהפצצות. "לחלקנו לא יהיה נוח לקחת חלק בפעילות צבאית עוצמתית, או לחלק אין את היכולת להיות פעולה כזו. אבל כולם יכולים לעשות משהו", הוסיף קרי.