דיווח: "חמינאי אישר שיתוף פעולה עם ארצות הברית נגד דאעש"

רשת BBC בשפה הפרסית ציטטה גורמים באירן באמרם כי מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האסלאמית אישר פעולות צבאיות משותפות יחד עם ארצות הברית נגד ארגון "המדינה האסלאמית". בעבר התנגדה אירן למעורבות אמריקנית בעירק

אישר שיתוף פעולה. חמינאי (AP)

מנהיגה הרוחני של אירן, אייתוללה עלי חמינאי, אישר היום (שישי) שיתוף פעולה עם ארצות הברית, כחלק מהמאבק בארגון הג'יהאדיסטי דאעש ("המדינה האסלאמית") בצפון עירק - כך אמרו מקורות ברפובליקה האסלאמית לרשת BBC בשפה הפרסית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המקורות הוסיפו כי חמינאי אישר למפקד העליון של צבא אירן לתאם פעולות צבאיות עם הצבא האמריקני והכוחות העירקים והכורדים. בעבר התנגדה אירן למעורבות אמריקנית בעירק - שהיא בת ברית של הרפובליקה האסלאמית.

הסיבה למהלך היא ככל הנראה העובדה כי ארגון דאעש משתייך לזרם הסוני של האסלאם, בעוד מרבית אזרחי אירן נמנים עם הזרם השיעי. הסונים מחשיבים את השיעים לכופרים, ולפיכך רודפים אותם ואף טובחים בהם במוקדי שליטת הארגון בעירק ובסוריה.

פעילי דאעש ברחובות עירק, ארכיון (רויטרס)

בחודש שעבר, תקיפה של חיל האוויר האמריקני בצפון עירק הוביל לשבירת המצור על העיר השיעית אמרילי. התקיפה סייעה לפעולות המליציה השיעית, הממומנת על ידי אירן, במאבקה מול כוחות דאעש.

אתמול (חמישי) הצהירו נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, כי יקימו קואליציה נגד ארגון המדינה האסלאמית במסגרת ועידת נאט"ו השנתית. המנהיגים הסבירו כי הקואליציה הצבאית והפוליטית תכלול מדינות שונות, בהן גם מדינות מפתח במזרח התיכון, שבכוחן להרוס את תשתיות הארגון בצפון עירק.