איך מפתים בדאעש את צעירי המערב?

בחודשים האחרונים מופתעים שוב ושוב במדינות המערב לגלות אזרחים שלהן פועלים בשורות דאעש. מתברר שהארגון מנהל מנגנון גיוס מתוחכם בעיקר באירופה כדי לאתר ולשכנע לוחמים פוטנציאליים להצטרף לשורותיו, כשהחשש הגדול הוא מהאיום שהם מהווים כשיחזרו הביתה

יותר ויותר סרטונים מושקעים מופקים במחלקת ההסברה של דאעש. מטרת הסרטונים היא לגייס במערב עוד ועוד לוחמים לשורות צבא האסלאם שכרגע משליט אימה ופחד על הכופרים בעירק ובסוריה כדי לממש את כוונתם לחדש את ימי החליפות האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כמה אלפי אזרחים של מדינות המערב כבר הצטרפו לשורות דאעש. ההערכה המתונה אומרת שמדובר ב-2,500. יש הסוברים שמדובר ביותר. בקהילות המוסלמיות באירופה ובמדינות האחרות פועלים גם מטיפים ומגייסים שמאתרים במסגדים ובקהילות לוחמים פוטנציאליים, בדרך כלל כאלו שחשים מנוכרים כלפי החברה שבה הם חיים.

בשלב הזה כבר חשוב שנציין: לא כל המוסלמים באירופה מסכימים עם הקריאה לצאת למסע הג'יהאד בעירק. אלא שאלפים כבר נענו והם יוצאים ממדינות אירופה המערבית, קנדה, ארצות הברית, אוסטרליה ואפילו מניו זילנד, באופן חוקי לגמרי, באמצעות הדרכונים שלהם לטורקיה שם נמצא בסיס הקליטה והמיון של דאעש.

לוחמי דאעש, ארכיון (רויטרס)

גופי הביון המערביים יודעים שבדאעש מכשירים את המתנדבים לחזור הביתה ולבצע פיגועים. לפי מצב הדברים היום, אין מניעה שכל אחד מאלפי הלוחמים יחזור לטורקיה, יעלה באופן חוקי וגלוי על מטוס בנמל התעופה של איסטנבול, ואחר כך ישוב הביתה וימתין שם לפקודה לפעול.

וזה כבר קורה: האדם שרצח ארבעה בני אדם במוזיאון היהודי בבריסל יצא מצרפת לטורקיה, ומשם לסוריה, ובאותה הדרך ממש עם אותו דרכון צרפתי חזר לגרמניה, ניצל את הגבולות הפתוחים באירופה, ביצע את התקיפה הרצחנית בבלגיה ונמלט לצרפת.

מדינות המערב ייאלצו להגביר עוד יותר את שיתוף הפעולה להגביל מעט את חופש הפרט המקודש ולמצוא דרכים להתמודד עם איום המדינה האסלאמית, שכן גבולות החליפות שאותה הוא רוצה להקים הוא לא משרטט.