העיתונאי שראשו נערף - אזרח ישראלי

פחות מיממה לאחר פרסום הסרטון האכזרי שבו נראה פעיל דאעש עורף את ראשו, הותר לפרסום כי העיתונאי סטיבן סוטלוף היה אזרח ישראלי. הוא עלה לישראל בשנת 2005 והתגורר במשך שנים בתל אביב. הנשיא אובמה במסר לארגון הטרור: "הצדק ייעשה"

העיתונאי סטיבן סוטלוף, שראשו נערף על ידי פעילי ארגון הטרור "המדינה האסלאמית" (דאעש), היה אזרח ישראלי - כך הותר היום לפרסום. סוטלוף, יהודי-אמריקני, עלה לישראל בשנת 2005 ולמד במרכז הבינתחומי בהרצליה. עצם היותו ישראלי נשמרה בסוד משום שנהג לסקר את אזורי הלחימה במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חודשים ספורים לפני שנחטף בסוריה, עוד התגורר סוטלוף בן ה-31 בתל אביב ואף שיחק רוגבי בקבוצה של העיר רעננה. חברו לקבוצה, מייק ספיר, תיאר את מערכת היחסים הקרובה עם העיתונאי האמיץ, שלא אחת סיכן את חייו למען עבודתו. "הוא היה מגיע למקומות האלה ומתחבר לתושבים, הם הראו לו כל מה שקורה מאחורי הקלעים", סיפר חברו לחדשות 2 Online.

"הזיכרון האחרון שלי ממנו זה לשתות בירה איתו ולשמוע את כל הסיפורים שלו", סיפר החבר לקבוצת הרוגבי המקומית. "לאחרונה איבדתי את התקשורת איתו. כתבתי לו מזל טוב בפייסבוק אבל הוא לא ענה לי. אמרתי לעצמי שאני לא יודע מה הוא עושה שם".

"ידעתי שזה רק עניין של זמן"

"הוא היה מודע היטב לסיכונים שכרוכים בעבודה שלו ולמקומות שאליהם הוא מגיע", סיפרה לחדשות 2 Online אביגיל, תושבת תל אביב שאירחה אותו בישראל. "הייתה לו תחושה של שליחות. הוא אהב את זה וחי למען זה". אמה, שפגשה גם היא את סוטלוף, סיפרה כי נדהמה "מכך שהוא כל הזמן נכנס לגוב האריות".

באחד מאותם מפגשים, סיפר העיתונאי על האירועים הקשים שחווה במהלך הימים שהעביר בלוב, מצרים וסוריה. "היו לו סיפורים מטורפים, הוא צילם התפרעויות במצרים וכמעט ביצעו בו לינץ', הוא היה מאושפז בגלל זה במשך תקופה מסוימת", סיפרה אביגיל. "גם בסוריה הוא כמעט נהרג מכדורים תועים שנורו לעברו".

לדברי הישראלית שנפגשה עמו ובילתה איתו בישראל, היא נחרדה לגלות כי האיש שמופיע בסרטון עריפת הראש האכזרי, הוא אותו בחור נחמד וצעיר שזכתה להכיר. "צפיתי רק בתחילת הסרטון. הוא נראה אחרת, לא היה דומה לעצמו", היא מתארת. "ברגע שגיליתי שדאעש מחזיקים בו ידעתי שהוא איש מת. שזה רק עניין של זמן".

ארה"ב: הסרטון אותנטי

זמן קצר קודם לפרסום היותו אמריקני-ישראלי, אישרה ארה"ב כי הסרטון שבו מתועד פעיל דאעש כשהוא עורף את ראשו - אותנטי. "קהילת המודיעין האמריקנית ניתחה את הסרטון הנוכחי והגיעה למסקנה כי מדובר בסרטון אמיתי", קבעה קייטלין היידן, דוברת המועצה לביטחון לאומי.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שעיני העולם נשואות אליו כדי לראות כיצד יגיב למעשה, גינה את הרצח האכזרי. "הצדק ייעשה", הבטיח אובמה במהלך ביקור מדיני באסטוניה. "לא נכנע להפחדות, נתאחד נגד הטרוריסטים זרועות הצדק שלנו יגיעו לרוצחים".

תיעוד הרצח של סוטלוף עורר דאגה רבה גם בבריטניה, מכיוון שבסוף הסרטון מאיים פעיל דאעש על חייו של עיתונאי בריטי בשם דיוויד היגינס. שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד עדכן כי בריטניה ניסתה לשחרר את העיתונאי, אך ללא הצלחה. האמונד הוסיף כי בריטניה שוקלת לתקוף מהאוויר את ארגון הטרור, והדגיש כי הסרטון "לא ישנה את המדיניות שלנו".

בהכנת הידיעה השתתפו מתן חצרוני, עמית ולדמן וגלעד שלמור.