"נשיאי רוסיה ואוקראינה הסכימו על צעדים לשלום"

אחרי חמישה חודשים של חילופי האשמות, עשרות הרוגים ומיליון עקורים, נשיאי רוסיה ואוקראינה מדווחים על שיחת טלפון שנועדה להפחית את האלימות במזרח אוקראינה. בקייב טוענים - השניים הגיעו להסכם על הפסקת אש, בקרמלין מכחישים הסכם, אבל מאשרים שהוסכם על צעדים לשלום במזרח אוקראינה

פטרו פורושנקו - נשיא אוקראינה (AP)

נשיא אוקריאנה, פטרו פורושנקו, הגיע הבוקר (רביעי) להסכם עם עמיתו במוסקבה, ולדימיר פוטין, על "הפסקת אש קבועה", שתבלום את הלחימה במזרח אוקראינה. כך על פי הדיווחים מקייב וממוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הפרסומים בסוכנויות הידיעות, שני המנהיגים שוחחו בטלפון והגיעו להבנות הדדיות על "הצעדים שצריך לנקוט כדי להגיע לשלום", ביניהם חילופי שבויים, מעבר הומניטרי ואספקת ציוד סיוע. ההסכם נועד להביא לסופם את הקרבות בחבל דונבס התעשייתי שבמזרח אוקראינה.

בקרמלין מכחישים הסכם על הפסקת אש. הם מאשרים כי נערכה שיחה בין המנהיגים, אך טוענים שהנשיא פוטין ופורושנקו הסכימו על צעדים שצריך לנקוט לקראת השבת השלום למזרח אוקראינה. דוברו של פוטין הדגיש שלא הוסכם על הפסקת אש מפני שלדבריו "רוסיה אינה צד בסכסוך", על אף טענות המערב כי רוסיה מממנת את העימות האלים.

כוחות פרו רוסיים במזרח אוקראינה (AP)
מוקדם יותר, דיווחה גם רשת אינטרפאקס הרוסית, על ההבנות עליהן הגיעו שני המנהיגים בשיחת הטלפון הלילית. במהלך השבוע האחרון, האשים נשיא אוקראינה את רוסיה בתוקפנות גלויה נגד אוקראינה. הוא אמר שארצו נמצאת תחת מתקפה, והגדיר את רוסיה "מדינת טרור". אמש דווח שהלחימה מול הארגונים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה החמירה בשבועות האחרונים וגרמה למאות אלפים לברוח מהאזור.

במערב לא מיהרו לברך או לאמץ את ההסכם. רוסיה הודיעה היום שהיא מתכוננת לערוך תרגיל צבאי רחב היקף יחד עם הכוחות שמפעילים את הזרוע הצבאית הגרעינית של המדינה. בוועידת נאט"ו שנפתחת מחר בוויילס בבריטניה, נציגים מהמערב ינסו למצוא שפה משותפת כדי לבלום את התוקפנות הרוסית. 2,600 בני אדם איבדו את חייהם בסכסוך בין קייב למוסקבה. על פי האו"ם, יותר ממיליון בני אדם נעקרו מבתיהם.