"דאעש איימו עלי שלא אחשוף פרטים מהשבי"

עיתונאי צרפתי ששהה בשבי הארגון האסלאמי הקיצוני חשף כי העיתונאי ג'יימס פולי שראשו נערף עבר התעללות קשה בידי אנשי הארגון, זאת לאחר שגילו כי אחיו שירת בצבא האמריקני. "מדינות שאינן מנהלות מו"מ על שבויים מסכנות את אזרחיהן המוחזקים בידי הארגון", אמר

אכזריות במבטא אנגלי (AP)

העולם כולו הוכה בתדהמה בעקבות הסרטון הנוסף שהפיץ ארגון דאעש בו נראה אחד הפעילים עורף את ראשו של עיתונאי יהודי אמריקני. הבוקר (רביעי)טען עיתונאי צרפתי שישב בשבי הארגון כי בטרם שחרורו קיבל איומים בנוגע לאפשרות שיחשוף את שיטות הפעולה בהם נקטו הפעילים עם שבויים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתונאי דידייר פרנסז, הוחזק בשבי במשך חודשים רבים יחד עם ג'יימס פולי, העיתונאי הראשון שראשו נערף לעיני כל העולם. לדבריו, קולו של הטרוריסט , איש הג'יהאד הידוע כג'ון הראפר הבריטי, העלו בראשו זיכרונות מטרידים על ימיו בצינוק. בריאיון שפורסם ב"דיילי מייל" הבריטי, סיפר פרנסז על הימים בהם היה קשור בשלשלות בחושך מוחלט לגופו של פולי ושבויים נוספים שנתפסו בסוריה.

לטענת פרנסז, הרוצח נמנה עם חבורת אנשי ג'יהאד בריטים שידועים בדאעש בשם "החיפושיות". לדבריו, החברים בקבוצה היו האחראים לשמירה ולטיפול בשבויים המערביים בידי הארגון הקיצוני.

"הכרנו היטב את הקור ואת הרעב"

פרנסז בן ה-53 ששימש ככתב של רשת הרדיו "אירופה 1", טען כי ישב במשך שמונה חודשים בעלטה ולא ראה אור יום. בהקשר לראפר הבריטי לו יוחסה עריפת הראשים הוא טען כי "לזהות אותו לגמרי - זו משימה גדולה , אבל אני יודע מי זה בגסות".

דידה פרנסז - שוחרר משבי דאעש (רויטרס)

פרנסז שוחרר עם שבויים נוספים מצרפת באפריל האחרון אחרי שארצם שילמה עבורם כופר. ניקולס הנין, שישב עם השניים בשבי סיפר אף הוא על הזוועות ואמר שג'יימס פולי "חטף הכי הרבה מכות, יותר מכל שבוי אחר מפני שהיה אמריקני ובארגון דאעש ידעו שאחיו משרת בחיל האוויר האמריקני. הנין הוסיף ש"פולי נצלב על הקיר" אחרי שבמחשב האישי שלו נמצאה התמונה של אחיו במדים.

פרנסז ציין כי שוביו הזהירו אותו בטרם שוחרר לבל יפרסם פרטים אודות תקופת השבי. "הם אמרו ש'אם אפילו תספר עם מי היית כאן, אנו ננקום בשבויים שאנו עדיין מחזיקים'". פרנסז סיפר כי התנאים בשבי היו קשים ובסיסיים למדי: "ישבנו בחדרים צרים מאוד והרשו לנו ללכת עם ליווי לשירותים פעמיים או שלוש ביום. הכרנו היטב את הקור ואת הרעב". כשנשאל מדוע לדעתו הוא שוחרר וג'יימס פולי או סטיבן סוטלוף הוצאו להורג הוא אמר "יש מדינות כמו ארה"ב או בריטניה שלא מנהלות מו"מ, ובכך הן מציבות את אזרחיהן שבשבי בסכנה".