הישראליות שפגשו את העיתונאי שנרצח: "סטיבן כל הזמן נכנס לגוב האריות"

כמה חודשים לפני שנחטף ע"י ארגון דאעש, פגשו בני משפחה ישראלית את העיתונאי היהודי אמריקני שראשו נערף אמש. "הוא היה מודע לסיכונים בעבודתו", סיפרה אחת מהן, "אך הוא אהב את זה וחש שליחות"

פחות משנתיים לפני שהוצא להורג על ידי פעיל הטרור של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש), פגשו מספר ישראלים את העיתונאי היהודי-אמריקני סטיבן סוטלוף. בשיחה עם כמה מהם, הם מספרים על אומץ לבו, שהוביל אותו פעם אחר פעם לסקר כמה מאזורי הקרבות המסוכנים בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסכנה כך נראה, לא הייתה זרה לסוטלוף, שבמהלך הקריירה שלו נתקל לא אחת במצבים שבהם סיכן את חייו. "הוא היה מודע היטב לסיכונים שכרוכים בעבודה שלו ולמקומות שאליהם הוא מגיע", סיפרה אביגיל. "הייתה לו תחושה של שליחות, הוא אהב את זה וחי למען זה". אמה, שפגשה גם היא את העיתונאי, סיפרה כי נדהמה "מכך שהוא כל הזמן נכנס לגוב האריות".

באחד מאותם מפגשים, סיפר העיתונאי על אירועים קשים שחווה במהלך הימים שהעביר בלוב, מצרים וסוריה. "היו לו סיפורים מטורפים, הוא צילם התפרעויות במצרים וכמעט ביצעו בו לינץ', הוא היה מאושפז בגלל זה במשך תקופה מסוימת", סיפרה המארחת. "גם בסוריה הוא כמעט נהרג מכדורים תועים שנורו לעברו".

לדברי הישראלית שנפגשה עמו ובילתה איתו קרוב לשבוע, היא נחרדה לגלות כי האיש שמופיע בסרטון עריפת הראש האכזרי, הוא אותו בחור נחמד וצעיר שזכתה להכיר. "הוא נראה אחרת, לא היה דומה לעצמו", היא מתארת. "צפיתי רק בתחילת הסרטון, ברגע שגיליתי שדאעש מחזיקים בו ידעתי שהוא איש מת, שזה רק עניין של זמן".

דאעש במסר אכזרי לאובמה (רויטרס)

החוטף במסר לאובמה: "אתה הרגת עוד אזרח אמריקני"

סוטלוף, שעבד כפרילנסר עבור העיתונים "טיים" ו"Foreign Policy", נראה לאחרונה בסוריה באוגוסט 2013 ומאז ועד לפרסום סרטון עריפת הראש של עמיתו ג'יימס פולי, עקבותיו לא נודעו. בקטע הוידאו המזעזע, שנפתח בכיתוב "מסר לאמריקה", נראה האיש שמחזיק בו, שכבר זכה לכינוי "ג'ון הג'יהדיסט", כשהוא מטיל את האחריות למעשה המבחיל על ממשל אובמה.

"חזרתי, אובמה, וחזרתי בגלל מדיניות החוץ היהירה שלך ביחס למדינה האסלאמית. בגלל התעקשותך להמשיך ולהפציץ בעיר ארמלי ואת סכר מוסול על אף אזהרותינו החמורות", אומר החוטף למצלמה בעודו אוחז בסכין. "אתה, אובמה, בשל פעולותיך, הרגת עוד אזרח אמריקני. וכשם שהטילים שלך ממשיכים לפגוע בבני עמנו - הסכין שלנו תמשיך לפגוע בצווארם של בני עמך".

ברגעיו האחרונים, כשהוא מוטל על ברכיו, נאלץ סוטלוף לומר למצלמה כי "מהמעט שידוע לי על מדיניות החוץ, אני זוכר שפעם לא יכולת לנצח בבחירות מבלי להבטיח להחזיר את החיילים הביתה מעירק ומאפגניסטן ולסגור את גואנטנמו. הנה אתה עכשיו אובמה, מתקרב לתום כהונתך, ולא השגת שום דבר מהאמור לעיל ואתה מוליך אותנו, את העם האמריקני, בתואנות שווא אל תוך האש הבוערת".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv