העולם מזועזע מסרטון עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני סטיבן סוטלוף

סרטון האימים שפרסם דאעש ובו נראית לכאורה עריפת ראשו של עיתונאי אמריקני נוסף, סטיבן סוטלוף, גורם לזעזוע עמוק במערב: "אם זה אמיתי, זה מחריד ואכזרי". משפחת העיתונאי מחכה לאימות: "בינתיים מתאבלים"

העולם מזועזע מתמונות עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני בידי לוחם הארגון האסלאמיסטי הקיצוני דאעש: לאחר שאמש (שלישי) הפיץ הארגון סרטון תחת הכותרת "מסר שני לאמריקה", בו נראית עריפת ראשו של העיתונאי סטיבן סוטלוף, בן 31, שנחטף לפני כשנתיים בסוריה - הולכות ונצברות תגובות המביעות חלחלה מהמעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, מסרה בתדרוך לעיתונאים לאחר פרסום הסרטון: "אם הווידאו שפורסם הוא מהימן, מדובר במעשה מבחיל ואכזרי של נטילת חיים של אזרח אמריקני חף מפשע. לבנו יוצא למשפחת סוטלוף, ואנו מבטיחים כי נעשה כל מאמץ לאתר עוד מידע בפרשה ומהר ככל הניתן כדי לנסות ולאמת את הפרטים".

גם בפנטגון הגיבו לפרסומים השונים בעולם אודות הסרטון המדובר ואמרו כי אינם יכולים לאשר את הדיווחים לפיהם סוטלוף אכן נשבה ונרצח בידי ארגון המדינה האסלאמית. "אין בידינו ראיות שיכולות לאשר שזה אכן מה שעלה בגורלו של סוטלוף ושהסרטון שפורסם אותנטי. תפילותינו ומחשבותינו עם משפחתו", מסר דובר הפנטגון ג'ון קירבי בתדרוך לעיתונאים.

סוטלוף מוחזק בידי דאעש, מתוך הסרטון (AP)


לקולות המגנים את המעשה הצטרף גם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שכינה את המעשה "מבחיל". קמרון התייחס למקרה לאחר שבסרטון שפורסם איים פעיל הטרור לרצוח גם את דייויד היגינס, עיתונאי בריטי שנחטף ונמצא בידי חברי דאעש.

דובר משפחתו של העיתונאי האמריקני סטיבן סטולוף, התייחס לסרטון עריפת ראשו ואמר כי בני המשפחה קיבלו את הבשורה המרה. "קרוביו מודעים לסרטון העריפה, הם מתאבלים", הצהיר.

הרוצח פנה לאובמה: "הסכין שלנו תמשיך לפגוע בבני עמך"

בסרטון נראה סטולוף ברגעיו האחרונים כשהוא אומר למצלמה: "מהמעט שידוע לי על מדיניות חוץ, אני זוכר שפעם לא יכולת לנצח בבחירות בלי להבטיח להחזיר את החיילים הביתה מעירק ומאפגניסטן ולסגור את גואנטנמו. הנה אתה עכשיו אובמה, מתקרב לתום כהונתך, ולא השגת שום דבר מהאמור לעיל ואתה מוליך אותנו, את העם האמריקני, בתואנות שווא אל תוך האש הבוערת".

עריפת ראשו של ג'יימס פולי

בסרטון נראה גם הרוצח מדבר למצלמה במסר לארה"ב: "חזרתי, אובמה, וחזרתי בגלל מדיניות החוץ היהירה שלך ביחס למדינה האסלאמית. בגלל התעקשותך להמשיך ולהפציץ בארמלי ואת סכר מוסול על אף אזהרותינו החמורות. אתה, אובמה, בשל פעולותיך, הרגת עוד אזרח אמריקני. וכשם שהטילים שלך ממשיכים לפגוע בבני עמנו - הסכין שלנו תמשיך לפגוע בצווארם של בני עמך".

סוטלוף נראה בסרטון ההוצאה להורג של עיתונאי אחר

סוטלוף עבד כפרילנסר עבור העיתונים "טיים" ו"Foreign Policy" ונהג לקחת שיעורי ערבית בזמן לימודיו בקולג'. מסעותיו הביאו אותו למדינות כמו תימן, סעודיה, קטאר וטורקיה - וגם לסוריה, שם נראה לאחרונה באוגוסט 2013 ומאז ועד לפרסום סרטון עריפת הראש של פולי, עקבותיו לא נודעו.

מסר ישיר לאובמה בסרטון עריפת הראש (AP)


לפני כשבועיים התעוררה סערה ברחבי העולם בעקבות תיעוד הוצאתו להורג האכזרית של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי. באותו סרטון נראה איש דאעש מחזיק גם בסוטלוף, שהיה לבוש במדי אסיר כתומים, ומאיים כי יוציא אותו להורג אם ארצות הברית לא תפסיק את התקיפות האוויריות בעירק.

דיווח בריטי: פוענחה זהות רוצחו של ג'יימס פולי

המבטא הבריטי של איש דאעש בסרטון ההוצאה להורג של פולי הוביל לניסיונות מאומצים של רשויות הביון בבריטניה ובמערב להתחקות אחר זהותו. בתחילת השבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת רבים בבריטניה כי נחשפה זהותו של הטרוריסט.

מקורות בכירים בממשל בבריטניה דיווחו כי גופי המודיעין במדינה זיהו את האיש כצעיר המוסלמי עבד אל-מאג'ד עבדל בארי, בן 23 ממערב לונדון, שעסק במוזיקה כשהתגורר בבריטניה. לאחרונה פרסם בארי תמונה בה הוא מחזיק ראש ערוף של אדם שנרצח בידי הארגון הקיצוני.