מחיר המשבר עם רוסיה: מיליון פליטים נמלטו מאוקראינה

בסוכנות הפליטים של האו"ם עוקבים בחשש אחר מספרם ההולך ועולה של אזרחי אוקראינה הנוטשים את בתיהם במזרח המדינה, בעקבות המתיחות הגוברת עם רוסיה. בעקבות איומים שהשמיע פוטין על אפשרות לכבוש את קייב, פנתה אסטוניה לנאט"ו בבקשה להקים בשטחה בסיסי קבע

יותר מ-800 אלף פליטים חצו לרוסיה, מחנה פ (AP)

יותר ממיליון תושבי מזרח אוקראינה נאלצו לנטוש באחרונה את האזור בעקבות החיכוכים ההולכים וגוברים עם רוסיה. רובם חצו את הגבול למדינה השכנה, שם הם חיים כעת ללא מעמד מוגדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את מחיר המתיחות בין רוסיה לאוקראינה משלמים בעיקר אזרחיה של האחרונה, שרבים מהם עקרו לטובת עברו השני של הגבול, בעוד שהשאר התפזרו בין מדינות אחרות באירופה או נדדו למחוזות מרוחקים יותר באוקראינה. נתוני סוכנות הפליטים של האו"ם מגלים כי בשלושת השבועות האחרונים מספר העקורים מאזור מזרח אוקראינה אף הוכפל.

"יותר מ-800 אלף אוקראינים חצו את הגבול לרוסיה", אומר ראש סוכנות האו"ם לענייני פליטים באירופה, וינסנט קוצ'טל. "השאר נמלטו לבלארוס ולמולדובה, כשרק כ-250 אלף מהם התרחקו מקווי העימות אל המחוזות המערביים של אוקראינה".

במקביל, נמשכים העימותים האלימים בין הצדדים, כשבמהלך היממה האחרונה נהרגו לפחות 15 חיילים אוקראינים בהיתקלות עם פעילים פרו-רוסים. מאז תחילת המשבר באזור, איבדו 2,600 בני אדם את חייהם, כ-800 מהם חיילים אוקראינים.

"יכול לכבוש את קייב - תוך שבועיים", פוטי (רויטרס)

בקרמלין ממשיכים לאיים ומזהירים כי הידרדרות היחסים עם שותפות ברית נאט"ו – ובראשן ארה"ב – מביאים את רוסיה לעדכן את האסטרטגיה הצבאית שלה. הדברים הללו מגיעים על רקע איומים שהשמיע היום נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שאמר כי יוכל לכבוש את קייב תוך שבועיים, אם רק ירצה בכך. בתגובה, אמר שר ההגנה של אוקראינה כי רוסיה מתכננת מהלך שעשוי לגבות את חייהם של עשרות אלפים".

בעקבות התערערות היחסים באזור, ביקשה באחרונה אסטוניה להקים בשטחה בסיסי קבע של נאט"ו, זאת כדי להגן על עצמם מפני פלישה רוסית אפשרית בעתיד הקרוב.