המאבק לחיים: צעיר קנדי סובל מהזדקנות מואצת

מי שהיה נקלע למסיבת יום הולדתו של דווין סקוליון, עלול היה לחשוב שמדובר בחגיגות ה-80 לחייו של סבא חביב. חדי העין היו ודאי מבחינים בניצוץ הבוהק בעיניו של הקשיש, שאינו אלא צעיר בן 18 הלוקה בתסמונת המאיצה את הזדקנותו. מאז לידתו נערכת אמו לרגע שבו תכניע אותו המחלה, אך עושה הכל כדי שיחיה חיים מאושרים

אלה מאיתנו שמתרגזים מהופעת שיערה לבנה או קמט חדש בפנינו, יחושו ודאי נבוכים אל מול סיפורו של דווין סקוליון מקנדה, שנראה כקשיש ממוצע למרות שעדיין לא מלאו לו 20 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שחגג לא מכבר את יום הולדתו ה-18, זוכה דווין כמעט תמיד ליחס מועדף באוטובוס גם מישישים שמציעים לו את מושבם. כבר עם לידתו הוא אובחן כלוקה בתסמונת פרוגריה, הגורמת להאצה בתהליך הזקנה, ומאז למעשה הוא נמצא במרוץ נגד הזמן.

למרות שאינו מרגיש שונה ברוחו משאר בני גילו, חזותו המקומטת עשויה לבלבל בקלות את המתבונן בו. הזדקנותו המואצת משפיעה בין השאר גם על מערכות גופו, שמסרבות להתייחס אליו כבחור צעיר בראשית חייו הבוגרים. "אף פעם לא האמנתי שהוא יישאר שלי לכל כך הרבה זמן", אומרת אמו. ""לא הייתי מוכנה אפילו שהוא ילך לתיכון, משום שאלה השנים שבהן בדרך כלל חולים במצבו הולכים לעולמם".

את ההארכה בתוחלת חייו, יכול דווין לזקוף לתרופה ניסיונית שאותה הוא נוטל בחמש השנים האחרונות למניעת נוקשות העורקים ולבניית מסת שריר. מרבית הלוקים בתסמונת מתים שנים ספורות לאחר תחילת העשור השני לחייהם, לרוב כתוצאה מסיבוכים לבביים או שבץ.

בחודש פברואר האחרון איבד דווין את חברו הטוב ביותר, שמת מהמחלה. לאחר מכן נרשמה הידרדרות גם במצבו, לאחר שלחץ הדם שלו הגבוה שלו הביא אותו לסף דום לב. "במשך חמישה ימים הוא שכב בטיפול נמרץ, כשהרופאים אומרים שאם הוא יירדם – הוא לא יתעורר עוד", מספרת אמו.

בניסיון להנעים את שנותיו האחרונות, רשמה אותו אמו לקורס טיסה, תחום שהעסיק אותו רבות. "אני רוצה שהוא יידע שעשיתי הכל כדי שיהיו לו חיים מאושרים", אומרת האם כשדמעות עולות בעיניה. "אני לא יודעת מה יהיה ומתי, אבל עכשיו לא אכפת לי מכלום כי הוא כאן איתי".