תיעוד נדיר: אמריקנים מדברים מהשבי בצפון קוריאה

"חבריי ומשפחתי, המשיכו להתפלל למעני" – כך אמר אחד משלושה אסירים אמריקנים המוחזקים במדינה המבודדת בגין מעשים עוינים נגד הממשל. צוות CNN שהיה בסיור שאורגן על ידי המשטר, נלקח במפתיע למפגש בן חמש דקות עם כל אחד מהאסירים

הצצה נדירה למדינה המבודדת: שלושה אסירים אמריקנים הכלואים בקוריאה הצפונית סיפרו בריאיון מיוחד לרשת CNN על התנאים שבהם הם מוחזקים. הפגישה נערכה היום (שני) בשעות הבוקר במלון בבירה פיונגיאנג, ולכל אחד מהשבויים ניתנו חמש דקות להסביר את עמדתם לכתב הרשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קנת' באה, מת'יו טוד מילר וג'פרי אדוארד פאולי ביקשו שלושתם סיוע של וושינגטון בשחרורם והביעו תקווה כי הממשל האמריקני ישלח שליח מיוחד לקוריאה הצפונית על מנת לסייע להם להשתחרר - בדיוק כפי שסייע הנשיא לשעבר קלינטון בשחרור שני עיתונאים ב-2009.

"מה שאני יכול להגיד כרגע למשפחה ולחברים זה - תמשיכו להתפלל למעני", אמר באה, שמרצה עונש של 15 שנות מאסר בגין "מעשה עוין שנועד להפיל את הממשל". בפיונגיאנג טוענים כי באה קשר עם הכנסייה הנוצרית במטרה להפיל את הממשל במדינה.

ארגן את הריאיון הנדיר. קים ג'ונג און (רויטרס)

באה עובד במחנה עבודה במשך שישה ימים בשבוע - שמונה שעות בכל יום. הוא סיפר כי היחס אליו בבית הסוהר הוא אנושי ככל הניתן, וזאת למרות העבודה הקשה שהוא מבצע.

"זקוק לעזרה בדחיפות"

פאולי, תייר אמריקני, נכלא לאחר שהשאיר ספר תנ"ך במלון שבו השתכן. גם הוא מספר כי אין לו תלונות על היחס שקיבל עד כה. "בינתיים הכל בסדר גמור", הוא אומר. "אני מתפלל ומקווה שזה יימשך כך, בין אם אהיה כאן עוד יומיים או עוד שני עשורים".

"הכל בסדר גמור". פיונגיאנג (רויטרס)

מילר, האמריקני השלישי, נשלח לכלא לאחר שהפר את תנאי ויזת התייר שלו. "אני זקוק לעזרה בדחיפות", אמר בריאיון. "בקרוב אני אמור לעמוד למשפט והם ישלחו אותי היישר לבית הסוהר". כל השלושה סיפרו כי הם חתומים על מסמכים שבהם הודו בהאשמות נגדם.

אנשי הביטחון של המשטר הצפון קוריאני ליוו את הריאיונות של רשת CNN באופן צמוד ביותר ואף הקליטו אותם עצמאית. ברשת CNN הדגישו כי לא היה בידם לאשר או להכחיש את ההאשמות נגד השלושה או את הודאותיהם.

בחברת החדשות האמריקנית סיפרו כי עוד נסיבות הפגישה היו "מוזרות". הצוות לקח חלק בסיור ממשלתי בבירה, כשלפתע התבקשו אנשיו להתלוות לגורמים רשמיים לפגישה בבירה. הצוות הועלה לרכב והובל למיקום סודי, שם נודע לו על הפגישה עם שלושת האסירים.