בתוך שבוע: סנקציות חדשות נגד רוסיה

ראשי האיחוד האירופי שנפגשו הלילה בבריסל הודיעו כי בתוך שבוע יוצגו סנקציות חדשות נגד רוסיה – ארה"ב קיבלה בברכה את ההודעה ועודדה להטיל סנקציות נוספות. עם זאת, לא כל מדינות האיחוד האירופי מצטרפות להחרפת המערכה; ראש ממשלת סלובקיה אמר כי סנקציות חדשות הן "חסרות משמעות ולא תורמות להתקדמות"

אירופה וארה"ב משתפות פעולה נגד רוסיה (AP)

המערב נגד רוסיה: בעקבות ההתפתחויות באוקראינה, הגיעו מנהיגי אירופה להסכמה כי סנקציות חדשות יוטלו נגד המדינה הענקית עוד השבוע. ארה"ב קיבלה בברכה את הסנקציות החדשות, והבית הלבן הודיע גם הוא כי סנקציות נוספות יופעלו נגד רוסיה. מלבד ההסלמה הצבאית, כעת יש חשש שהמשבר באוקראינה יוביל להשלכות כלכליות משמעותיות באירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האיחוד האירופי הודיע הלילה (ראשון) כי סנקציות חדשות בתחום הסחר וסנקציות נגד אישים רוסיים יוטלו עוד השבוע, אם רוסיה לא תחדל מפעולותיה במזרח אוקראינה. למרות ההודעה הלוחמנית, היו חילוקי דעות בין 28 מנהיגי האיחוד שכן הסנקציות עצמן ולוח הזמנים המדויק להטלתן לא פורטו.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ציינה כי הצעדים החדשים יהיו מוכנים בתוך שבוע, ואמרה כי נשיא רוסיה פוטין חייב לפעול כדי למנוע אותם: "יהיו החלטות על סנקציות חדשות, אם המצב הנוכחי יימשך או יסלים". עם זאת, הקול באירופה אינו אחיד: ראש ממשלת סלובקיה, מדינה שתלויה במידה רבה במקורות אנרגיה מרוסיה, אמר כי הסנקציות "חסרות משמעות ולא תורמות להתקדמות".

ארה"ב קוראת לסנקציות נוספות

לאחר הסקירה הארוכה של נשיא אוקראינה (שבעצמה לא חברה באיחוד האירופי) שאמר כי קיים חשש למלחמה בהיקף מלא מול רוסיה אם המדיניות הנוכחית לא תשתנה, מנהיגי האיחוד הסכימו כי בתוך שבוע יוצגו סנקציות חדשות נגד מוסקבה במגוון תחומים.

המשמעות הכלכלית של סנקציות נוספות על הכלכלה של כמה ממדינות האיחוד, שגם ככה נמצא במשבר כלכלי הכולל אבטלה גבוהה והיעדר צמיחה, הובילה לאי הסכמה בקרב מדינות האיחוד על תאריך נוקשה בו יוצגו התנאים החדשים. בסיום הפגישה פורסם כי מועצת אירופה קוראת לרוסיה "להסיג מיד את כל כוחותיה מאוקראינה" וטענה כי הפסקת אש עודנה אפשרית.

לאחר הודעת האיחוד האירופי, הבית הלבן הודיע כי הוא מקבל בברכה את הצעדים שנוקט האיחוד כדי לתמוך באוקראינה, ועודד את אירופה לשקול להטיל סנקציות נוספות בתגובה לפעולות הרוסיות באוקראינה.