דיווח: 7 מדינות נאט"ו יקימו כוח נגד רוסיה

עיתון "פייננשל טיימס" הלונדוני דיווח כי בריטניה תעמוד בראש כוח צבאי של שש מדינות החברות בנאט"ו, בעקבות ההסלמה במזרח אוקראינה. ייעודו של הכוח אשר ימנה למעלה מ-10,000 חיילים יהיה להתמודד מול רוסיה

יודיע על המהלך בוויילס. קמרון (רויטרס)

העיתון "פייננשל טיימס" דיווח כי שבע מדינות החברות בנאט"ו (ברית בינלאומית לשיתוף פעולה ביטחוני) מתכוונות להקים כוח צבאי שמטרתו תהיה להתמודד עם המשבר באוקראינה. הכוח שימנה למעלה מ-10,000 חיילים, יונהג בידי הצבא הבריטי וייערך להתמודדות מול רוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בעיתון הלונדוני, ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון צפוי להכריז על הקמת הכוח בשבוע הבא במסגרת ועידת ברית נאט"ו שתיערך בוויילס. הכוח ימנה זרועות אוויר, ים ויבשה וישתתפו בו חיילים מבריטניה, דנמרק, הולנד, לטביה, אסטוניה, ליטא ונורווגיה.

במהלך מפגש של ראשי המדינות החברות באיחוד האירופי, שנערך אתמול (שישי) במילאנו שבאיטליה, האשימו שרי החוץ את רוסיה בכך שהיא פולשת לשטחה של אוקראינה. הם קראו להשית סנקציות כלכליות נוספות על רוסיה נוכח הנתונים והעדויות שנמסרו על ידי נאט"ו, לפיהם רוסיה הכניסה כ-1,000 חיילים ללחימה באוקראינה לצד המורדים הפרו-רוסים ו-10,000 חיילים נוספים ממתינים לפקודה.

נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו (AP)

לפני כיומיים הזהיר נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו מפני פלישה רוסית. "כוחות רוסיים פולשים לשטח אוקראינה וכבר נמצאים על אדמתה", הכריז פורושנקו שביטל את השתתפותו בטקס ההשבעה לנשיאות של ארדואן בטורקיה משום שעליו להישאר בבירה קייב "כדי לפקח על הידרדרות המצב בחבל דונייצק המזרחי".

ההצהרה מלשכת הנשיאות האוקראינית פורסמה לאחר שכוחות פרו רוסיים או מה שמתואר באוקראינה כ"חיילים רוסים בחופשה", כבשו את עיר הנמל נובוזובסק השוכנת לחופי הים האזובי, ואיימו לפלוש גם לעיר הנמל הגדולה מריאופול בדרום מזרח אוקראינה, לחוף הים השחור. "הכוחות הרוסיים נמצאים כבר עכשיו על אדמתה של אוקראינה", נכתב בהודעה הרשמית מטעם נשיא אוקראינה.

כוחות פרו רוסיים במזרח אוקריאנה (רויטרס)

למרות השיחות הישירות שהתקיימו בין נשיאי אוקראינה ורוסיה, שיחות שנועדו למצוא דרך להסכם הפסקת אש, הנשיא האוקראיני קרא למועצת הביטחון של האו"ם לכנס ישיבת חירום לאור מה שמכנים אתרי אינטרנט שונים באוקראינה "חזית חדשה בסכסוך עם רוסיה".

בימים האחרונים, המאבק סביב חבל דונייצק החמיר, וקיים חשש אמיתי שהאזור המזרחי של המדינה יסופח לרוסיה. באוקראינה מפנים אצבע מאשימה לנשיא פוטין וטוענים שחיילים רוסים פועלים לכיבוש מזרח אוקראינה. רוסיה מכחישה את ההאשמות וטוענת שהארגונים הפרו-רוסיים שנלחמים באוקראינה אינם כפופים למוסקבה.