פוטין: "המצור באוקראינה מזכיר את פעולות הנאצים"

נשיא רוסיה הזהיר כי ארצו תגיב על כל מתקפה, אך טען כי הוא אינו מעוניין בעימות רחב היקף. "הרוסים האוקראינים הם למעשה עם אחד, וזו טרגדיה", הוסיף פוטין, שהביע תקווה כי ארצו תוכל לארח את גביע העולם בכדורגל עוד ארבע שנים למרות הקרבות

סבב האלימות הנוכחי בין רוסיה לאוקראינה עורר דאגה רבה בעולם, ואוקראינה אף פנתה בבקשה להצטרך לברית נאט"ו בעקבות "הפעולה האגרסיבית של רוסיה". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ניסה היום (שישי) לשדר מסר מרגיע, ואמר כי לארצו אין שום רצון להיכנס לעימות רחב היקף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רוסיה רחוקה מאוד מעימות בסדר גודל משמעותי, אך באופן טבעי עלינו להיות מוכנים לדחות כל מתקפה נגדנו - עדיף לא להתעסק איתנו", אמר בשיחה בפני מחנה נוער מחוץ לבירה מוסקבה. לאחר מכן טען פוטין כי הפעילות של הצבא האוקראיני במזרח המדינה נגד הפרו-רוסים בדונייצק ולוהאנסק "מזכירה את המצור הנאצי על לנינגראד".

"כפרים קטנים וערים גדולות מוקפות על ידי הצבא האוקראיני, שמכוון באופן ישיר לעבר אזורים מיושבים בכוונה להשמיד את התשתית - זה מזכיר לי בצער את אירועי מלחמת העולם השנייה, כשפשיסטים גרמנים הקיפו את הערים שלנו", טען הנשיא הרוסי. "הרוסים האוקראינים הם למעשה עם אחד, וזו טרגדיה".

רוסיה אמורה לארח את גביע העולם בכדורגל בקיץ 2018, וסבב העימות העלה חשש כי התאחדות הכדורגל העולמית תשלול את האירוח. פוטין הביע היום תקווה כי רוסיה תארח כמתוכנן: "ההתאחדות כבר אמרה שספורט הוא מחוץ לפוליטיקה, ואני חושב שזו הגישה הנכונה".

הרוגים ופצועים בעימותים במזרח אוקראינה (רויטרס)

ביממה האחרונה נהרגו 10 חיילים אוקראינים ו-30 נפצעו באזורי הלחימה, ובכיר במועצת זכויות האדם של האו"ם העריך כי 2,593 בני אדם, בהם אזרחים רבים, נהרגו מאז החל סבב הלחימה בין רוסיה לאוקראינה באמצע חודש אפריל. "מדובר ב-36 בני אדם בממוצע שנהרגים מדי יום, עלייה חדה מלפני חודש", טען הבכיר.

במקביל לבקשת ההצטרפות של אוקראינה לנאט"ו, מזכ"ל הברית אנדרס פוג רסמוסן גינה את המתקפה הרוסית. "למרות ההכחשות החלולות מצד מוסקבה, ברור שהם חצו באופן בלתי חוקי את הגבול לתוך אוקראינה - זה חלק מדפוס פעולה מסוכן שנועד לערער את השלטון בקייב".