נשיא אוקראינה מזהיר: "כוחות רוסיים פולשים לשטחנו"

המתיחות בין אוקראינה לרוסיה הולכת וגוברת: נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, הזהיר היום כי חלה הידרדרות של המצב בחבל דונייצק וכי "כוחות רוסיים כבר נמצאים על אדמת אוקראינה". פורושנקו חושש שעיר הנמל מריאופול תיפול לידי הכוחות הנאמנים למוסקבה, מה שעלול להוביל לכיבוש רוסי של מזרח אוקראינה

נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו (AP)

"כוחות רוסיים פולשים לשטח אוקראינה וכבר נמצאים על אדמתה": את האמירה הזו השמיע היום (חמישי) נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, שביטל ביקור מתוכנן לטורקיה - ולא ינכח בטקס ההשבעה של רג'פ טאייפ ארדואן לנשיא. לדבריו, עליו להישאר בבירה קייב "כדי לפקח על הידרדרות המצב בחבל דונייצק המזרחי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצהרה מלשכת הנשיאות האוקראינית פורסמה לאחר שכוחות פרו רוסיים או מה שמתואר באוקראינה כ"חיילים רוסים בחופשה", כבשו את עיר הנמל נובוזובסק דלחופי הים האזובי, ואיימו לפלוש גם לעיר הנמל הגדולה מריאופול בדרום מזרח אוקראינה, לחוף הים השחור. "הכוחות הרוסיים נמצאים כבר עכשיו על אדמתה של אוקראינה", נכתב בהודעה הרשמית מטעם נשיא אוקראינה.

כוחות פרו רוסיים במזרח אוקריאנה (רויטרס)

למרות שיחות ישירות בין נשיאי אוקראינה ורוסיה הלילה, שיחות שנועדו למצוא דרך להסכם הפסקת אש, הנשיא האוקראיני קרא למועצת הביטחון של האו"ם לכנס ישיבת חירום לאור מה שמכנים אתרי אינטרנט שונים באוקראינה "חזית חדשה בסכסוך עם רוסיה".

אוקראינה לקהילה הבינלאומית: לבלום את התוקפנות הרוסית

בשבועות האחרונים כוחות אוקראיניים הצליחו לבלום את התקדמות הכוחות הפרו רוסיים במזרח אוקראינה, אלא שביממה האחרונה, המאבק סביב חבל דונייצק מחמיר, וקיים חשש אמיתי שהאזור המזרחי של המדינה יסופח לרוסיה. באוקראינה מפנים אצבע מאשימה לנשיא פוטין וטוענים שחיילים רוסים פועלים לכיבוש מזרח אוקראינה. רוסיה מכחישה את ההאשמות וטוענת שהארגונים הפרו-רוסיים שנלחמים באוקראינה אינם כפופים למוסקבה.

נאמנים למוסקבה במזרח אוקראינה (AP)

בתוך כך, במערב מצטרפים לקולות הנשמעים מקייב - ודורשים הבהרות: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל דורשת היום הסברים ממוסקבה, נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר שלא יסבול תוקפנות רוסית באוקראינה וקרא לפוטין להפסיק לשלוח סיוע למורדים במדינה.