נפאל: נמשך חילוץ הישראלים, גם מהאוורסט‎

15 מחלצים פועלים בארבעה מסוקים על מנת לסייע למטיילים שעדיין תקועים בשטח, כשבמקביל, שישה ישראלים מוגדרים עדיין מנותקי קשר. שני ישראלים חולצו הבוקר מהר האוורסט על ידי מסוק סיני והועברו לטיבט. אחד ההורים ששוחח הבוקר לראשונה עם בנו: "כל תשתיות התקשורת נפלו, הם לא ידעו שהם בלב אסון כל כך גדול"

מסוק חילוץ בהרי ההימלאיה, השבוע (רויטרס)

אנשי השגרירות הישראלית בקטמנדו ביחד עם אנשי צוותי החילוץ מטעם חברות הביטוח הקימו חמ"ל משותף והם מתאמים את מבצע חילוץ הישראלים שעדיין נמצאים בחלקים המרוחקים יותר של נפאל, בניסיון להעביר את כולם לקטמנדו. שישה ישראלים עדיין מוגדרים מנותקי קשר, ונעשים מאמצים על מנת להבין מה מצבם והאם הם זקוקים לסיוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

15 מחלצים של חברות הביטוח השונות פועלים בסיוע של ארבעה מסוקים שהוקצו על ידי נפאל על מנת לפנות את הישראלים שתקעו בכפרים ואזורים מרוחקים. במקביל, נמשך המאמץ לאתר את מיקומם של מנותקי הקשר כדי שאפשר יהיה להגיע אליהם.

כל נציגי החברות פועלים ביחד להגיש סיוע למטיילים בלי קשר לזהות חברת הביטוח שאליה קשורים. בשעות האחרונות חולצו מאזור לנגטנג שתי קבוצות, שמונות יחד יותר מעשרה בני אדם, לבסיס צבאי סמוך. שני ישראלים, ספיר שבם ואהל וידמן, חולצו מאזור הר אוורסט על ידי חיל האוויר הסיני. הם הועברו למחוז טיבט שבסין, ובהמשך ייבדק כיצד ניתן להעבירם לקטמנדו.

לא הבינו את גודל ההרס: קטמנדו, השבוע (רויטרס)

"הישראלים נתנו לכפריים סיוע רפואי ותרמו את האוהל שלהם"

בישראל, המשפחות של המטיילים שלא חולצו אתמול בטיסת אל-על מודאגות ומקוות לראות את ילדיהם. ירון הוברמן ,אביו של סער שנוצר איתו קשר רק הבוקר, סיפר לחדשות 2 Online על מה שעבר בנו מאז רעידת האדמה: "רק הבוקר אשתי דיברה עם סער, אחרי כמה ימים שהם היו מנותקי קשר".

"מיום שבת, כשרעידת האדמה התרחשה, נלכדו שם שבעה אנשים. הם סיפרו שהיו להם אמצעים רפואיים משלהם, הם התחילו לטפל בכפריים שנפצעו מתוך ידע שהיה להם, והכפריים עזרו להם ונתנו להם אוכל ושתיה. כשהם עזבו, הם תרמו את האוהל לילדים של הכפר", הוא מספר. "אחד מהם אפילו ויתר על המקום שלו במסוק כדי להטיס פצוע נפאלי".

לא הבינו את גודל האסון בגלל נפילת תשתית התקשורת

"הם לא הבינו את גודל האסון. הם היו מנותקים מהעולם בגלל נפילת אמצעי התקשורת. רק עכשיו הם מבינים מה קרה לחלוטין. הם לא תכננו לחזור לארץ אלא לנסוע מנפאל להודו. הם ידעו שההורים מודאגים ולכן הם יצרו איתנו קשר ברגע שהתקשורת חודשה. הם שינו את המסלול כדי להישאר באזורים בטוחים יותר", הוא מוסיף.

עמית צינגוט, מטייל ישראלי נוסף, נמצא בנפאל ומוגדר כ"מנותק קשר". ידוע שהוא נמצא באזור "האגמים הקפואים" עם שני חברים ישראלים, עלין גאון לרנר ושגיא רכבוך. מכיוון שהתקשורת ומאמצי הסיוע מוסטים עד עכשיו לאזור לנגטנג אזור האגמים הקפואים הוזנח. בני המשפחה מודאגים מאוד מאחר והם לא יצרו קשה, והם חוששים שהם זקוקים לסיוע.