חיל הים האירני השתלט על ספינה שנחשדה כאמריקנית במפרץ הפרסי

תקרית באזור מיצרי הורמוז: רשת אל-ערבייה מדווחת כי כוח אירני השתלט על ספינת סוחר שנחשדה כאמריקנית, ששטה במפרץ הפרסי. בסוכנות הידיעות האירנית נטען כי כלי השיט, שעליו 34 מלחים, חדר למים הטריטוריאליים של אירן

האירנים השתלטו על ספינה אמריקנית. ארכיון (רויטרס)

תקרית בלב ים: כוחות חיל הים של אירן עצרו היום (שלישי) ספינת משא שנחשדה כאמריקנית ושחלפה בסמוך למיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת האירנים, הספינה שעליה היו 34 אנשי צוות, חצתה את המים הטריטוריאליים של אירן - ועקב כך היא נעצרה בטרם המשיכה בדרכה. עוד דווח כי נפתחה אש לעבר הספינה כאות אזהרה. אנשי הרפובליקה האיסלמית ליוו את הספינה ואנשי הצוות שעליה לחופי עיר הנמל האירנית בנדר עבאס.

בפנטגון אישרו את הדיווח לפיו ההשתלטות על הספינה אכן התרחשה, אולם מסרו כי אין אזרחים אמריקנים על הספינה. מנהל חברת הספנות מסר בריאיון לטלוויזיה הדנית כי רוב השוהים על הספינה הינם ממזרח אירופה ומזרח אסיה.

מדובר בספינה של חברת הסחר "מארסק טיגריס" שהניפה דגל של איי מרשל. היא עשתה את דרכה מג'דה שבסעודיה לאיחוד האמירויות הערביות. על הספינה לא היו אזרחים אמריקנים ולא ידוע על נפגעים. ככל הנראה שהתקרבו אליה ספינות של חיל הים האירני, ירו מעליה ואז הורו לאנשים שעליה להמשיך לנמל בנדר עבאס.

הפנטגון: "האירנים חוללו פרובוקציה"

על פי אחד הדיווחים, אנשי משמר הים עלו על הספינה - והורו לקברניט לשנות את הכיוון. הספינה שידרה אותות מצוקה ומשחתת אמריקנית שהייתה בסביבה נענתה להם. הרקע למקרה לא ברור, אולם ייתכן שמדובר בפעולת נקם אירנית: לפני שבוע עצר הצי האמריקני ספינה אירנית בדרכה לתימן. האמריקנים טענו שיש עליה נשק שמיועד למורדים החות'ים. עם זאת, האירנים טוענים כי עצרו את הספינה ממניעים משפטיים טהורים בלבד - זאת עקב כך שחצתה את המים הטריטוריאליים של אירן, ולא עקב מניע פוליטי או צבאי.

האזור בו אירעה התקרית (חדשות 2)

"הפעולה שביצעו האירנים הייתה לא ראויה", מסר הקולונל סטיב ווארן מדוברות הפנטגון. "מהתרשמות ראשונית נראה שזו לא יותר מפעולה שנועדה לחולל פרובוקציה, אבל עדיין אין בידינו את כל הפרטים". עם הידיעה על התקרית, עשתה את דרכה לאזור משחתת אמריקנית ששהתה במרחק של 96 קילומטרים משם.