בדרך מהשבי עוברים בישראל: שוחרר העיתונאי האמריקני שהוחזק בסוריה

פיטר תיאו קרטיס, שהוחזק בידי השלוחה הסורית של ארגון הטרור אל קעידה, שוחרר אחרי שנתיים בשבי. בדרך הוא הועבר על ידי כוחות האו"ם דרך מעבר הגבול עם ישראל ברמת הגולן, וממתין כעת לחזרתו הביתה למשפחתו

שוחרר אחרי שנתיים בשבי. קרטיס (AP)

העיתונאי האמריקני ששוחרר מהשבי הסורי אחרי שנתיים בהן הוחזק על ידי פעילי חזית א-נוסרה, השלוחה הסורית של ארגון אל קעידה, עבר בדרכו הביתה בישראל. אתמול (ראשון) הוא הועבר על ידי אנשי האו"ם דרך מעבר הגבול עם ישראל בדרום רמת הגולן. כעת הוא ככל הנראה ממתין בשגרירות ארה"ב לחזרתו הביתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פיטר תיאו קרטיס, בן 45, הוא כתב עצמאי שנשבה על ידי ארגון הטרור בשנת 2012. הוא שוחרר רק ימים ספורים לאחר שעיתונאי אמריקני נוסף הוצא להורג על ידי פעילי דאעש במדינה, שאיימו להרוג זרים נוספים. שחרורו נעשה בעקבות משא ומתן מול קטאר, כך נמסר מגורמים בממשל האמריקני.

במהלך תקופת השבי הופיע קרטיב במספר קטעי וידאו בהם הוא נראה חיוור, לא מגולח ועם שיער ארוך ומלוכלך, כשהוא מתחנן על חייו. לדברי משפחתו, במשך מספר חודשים הוא הוחזק ביחד עם עיתונאי אמריקני נוסף, ששוחרר בקיץ שעבר.

קרטיס הועבר על ידי הארגון לאנשי האו"ם המוצבים במעבר הגבול עם ישראל ברמת הגולן, ואלה העבירו אותו לידי גורמים אמריקניים, לאחר בדיקה רפואית.

לא ברור מה הביא לשחרור

אתמול פנתה משפחתו של קרטיס לארגון הטרור וביקשה את רחמיו על השבויים הנוספים שנותרו. "נבקש את שחרורם באותה רוח הומניטרית שעודדה את שחרורו של תיאו", אמרה אמו של קרטיס, ננסי קרטיס.

לדברי המשפחה, עדיין לא ברור מה הביא לשחרורו של קרטיס, אך נאמר להם שבכירי ממשל קטארים מעורבים במשא ומתן, וכי השחרור נעשה על בסיס הומניטרי, ללא תשלום כופר כלשהו לשובים.

שאלה נוספת שנותרה ללא מענה היא מה הביא את קרטיס לסוריה מלכתחילה. בת דודתו טוענת כי הוא הלך לסקר את מלחמת האזרחים, אך לא ידוע על אף גוף תקשורת עבורו עבד בזמן בו נשבה. קרטיס המיר את דתו לאסלאם וכתב ספר אודות פונדמנטליזם אסלאמי בתימן.