מנהיג הרוב בסנאט: אובמה על סף חתימה על "עסקה רעה מאוד"

מיטץ' מקונל מזהיר לקראת המשך המגעים בשוויץ בין אירן לשש מעצמות המערב ואומר: "כנראה שהממשל על סף חתימת עסקה רעה מאוד עם אחד המשטרים הגרועים ביותר בעולם". דיפלומט אירופי בכיר: ישנם עוד קשיים רבים בדרך להסכם

קרי וזריף , לקראת חתימה? (רויטרס)

מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט האמריקני, מיץ' מקונל, אמר היום (ראשון) ל-CNN כי הנשיא ברק אובמה על סף חתימת "עסקה רעה מאוד" עם אירן בנוגע לתכניתה הגרעינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקונל אמר את הדברים בעת שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת בלוזאן שבשוויץ כדי להמשיך במגעים עם מקבילו האירני מוחמד ג'וואד זריף. זאת בעוד שהאחרון הביע באחרונה תקווה כי הוא מקווה להגיע להסכם מסגרת מדיני עם שש המעצמות עד סוף החודש.

בתוך כך, הדגיש היום דיפלומט אירופי בכיר כי הוא "בספק אם תושג התקדמות בשיחות הגרעיניות ושיש עדיין מרחב בין הדעות וקשה לדעת אם יהיה ניתן להגיע לפריצת דרך בשיחות בשוויץ".

בשבוע שעבר שיגרה קבוצה המונה 47 סנאטורים רפובליקנים מכתב פתוח למנהיגי הרפובליקה האסלאמית ובו אזהרה לפיה העסקה שעשויה להיחתם עם ממשל אובמה לא תחייב את יורשו בבית הלבן - עם תום תקופת כהונתו בשנת 2016.

מאחורי המכתב עומד חבר הסנאט הטרי טום קוטון, שהצליח להחתים מנהיגים בכירים במפלגה הרפובליקנית ובהם כאלה שעשויים להתמודד על הנשיאות בשנה הבאה: מרקו רוביו, טד קרוז וראנד פול. המכתב נועד לא רק להרתיע את המשטר האירני מלחתום על עסקה, אלא גם ללחוץ על הבית הלבן שעובד תחת פיקוח הקונגרס בסוגיה.

בדברים שכוונו לעבר מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האסלאמית, האייתולה עלי חמינאי, נכתב: "מהתבוננות במו"מ עם הממשל שמנו לב כי ייתכן שאתם לא מבינים את המערכת החוקתית שלנו באופן מלא".

"כל הסכם שלא אושר על ידי הקונגרס לא מחייב את מימושו", כתבו הסנאטורים. "הנשיא הבא יוכל לבטל את העסקה במשיכת עט, קונגרסים עתידיים יכולים לשנות את תנאי ההסכם בכל עת שיבחרו".

בכך מנסים הבכירים הרפובליקנים לעקוף את ממשל אובמה, שנציגיו ממשיכים במאמצים לגבש עסקה עם נציגי אירן בז'נבה. "משטר האייתולות צריך לדעת לפני שיסכים לכל עסקת גרעין שמולו זרוע ממשל אחת בלבד, זהו סיכון שאירן לוקחת על עצמה", טען הסנאטור קוטון. בניגוד לדברים, אומרים גורמי פיקוח נשק בינלאומיים כי לקונגרס יהיה קשה לשנות או לבטל כל הסכם שנרקם כעת.