מצוד עולמי אחר "הרוצח בשחור"

סערה התעוררה בבריטניה עם פרסום הסרטון המחריד ובו נראה לוחם דאעש עורף את ראשו של עיתונאי אמריקני. פניו של הולחם בסרטון אומנם היו מכוסים, אך המבטא שלו לא הותיר מקום לספק. "ישנם בריטים רבים שלוחמים בעירק ובסוריה ועשויים לנסות לשוב ולהוות איום ישיר לביטחון הלאומי שלנו", הזהיר היום שר החוץ הבריטי

מצוד עולמי אחר "הרוצח בשחור"

מיליונים ברחבי העולם הזדעזעו אתמול (רביעי) עם פרסום הסרטון המתעד את עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי על ידי לוחם דאעש. בצל החשש כי אנשי ארגון הטרור הקיצוני מחזיקים בעיתונאי נוסף, החל מצוד בינלאומי בניסיון לאתר את החמוש לבוש השחורים שביצע את הרצח המחריד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון מכוסים פניו של החמוש, אך מה שצד את תשומת הלב העולמית היה המבטא הבריטי שלו. כלי תקשורת בבריטניה דנים בהרחבה בשאלה מהיכן הגיע האיש. מומחי לשון במדינה אומרים כי המבטא שלו מעיד על כך שמוצאו עשוי להיות דרום-מזרח המדינה, או אפילו לונדון.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון קטע את חופשת הקיץ שלו על מנת להשתתף בישיבת חירום של הממשלה. בשיחה שערך עם עיתונאים גינה קמרון את המעשה, אותו כינה "רצח חסר הצדקה", ואמר כי על אף שהרוצח טרם זוהה, נראה יותר ויותר סביר כי מדובר באזרח בריטי. במקביל הודיע היום משרד המשפטים האמריקני על החלטתו לפתוח בחקירה פלילית של רצח העיתונאי.

אנשי דאעש בסוריה ובעירק (רויטרס)

מאות בריטים לוחמים בעירק ובסוריה

על פי הערכות שונות, בסוריה ובעירק לוחמים בימים אלה כ-400-500 בעלי אזרחות בריטית, אם כי על פי הערכות אחרות המספרים בפועל גבוהים בהרבה. "רבים מאותם קיצוניים עשויים לנסות לשוב לבריטניה בשלב מסוים והם עלולים להוות איום ישיר לביטחון הלאומי שלנו", הזהיר שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד, "מה שקורה בעירק ובסוריה הוא רעל, סרטן, ויש חשש כי זה יתפשט לחלקים אחרים בעולם ולהשפיע על כולנו".

הבוקר אמר בכיר בממשל האמריקני כי צבא ארצות הברית פעל לחילוצו של העיתונאי ג'יימס פולי בסוריה, אולם פעולה זו כשלה. לדברי הבכיר, במהלך המשימה הסודית התנהלו חילופי אש בין הכוחות האמריקנים לבין חמושים שהיו באזור, אולם לאחר מכן התברר כי בני הערובה כלל לא שהו במקום שאליו הגיעו הכוחות.

במקביל דיווח עיתון הגרדיאן הבריטי כי איש הג'יהאד שתועד עורף את ראשו של העיתונאי בסרטון, הוא ככל הנראה מנהיג מקומי בדאעש של לוחמים בריטים המחזיקים בקבוצת שבויים זרים בסוריה.