ונואטו: "הסופה הכתה כרכבת משא"

צוותי סיוע בינלאומיים ראשונים הגיעו לוונואטו, מדינת האיים בלב האוקיאנוס השקט, ומצאו חורבן עצום במקום: בתים הרוסים, ספינות שבורות וכבישים מפורקים. התושבים ששרדו את הסופה מתכוננים עכשיו למלאכת השיקום הקשה

צוותי עזרה בינלאומיים ראשונים הגיעו הבוקר (ראשון) למדינת האיים המבודדת ונואטו ונתקלו בהרס עצום. הרשויות באי, שנמצא מזרחית לאוסטרליה, הכריזו על מצב חירום לאחר סופת הציקלון שהוגדרה "מפלצתית". אוסטרליה שלחה שני מטוסים צבאיים ובהם צוותים רפואיים, צוותי חיפוש והצלה ואספקת חירום. צוות של האו"ם נערך למשימות חילוץ וסיוע במקומות מרוחקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איי ונואטו ספגו רוחות שנשבו במהירות של יותר מ-300 קמ"ש, הרסו בתים רבים, ניפצו סירות בנמלים, ושיבשו כבישים וגשרים. בינתיים מניין ההרוגים עומד כעת על 10, ועוד 30 בני אדם נפצעו. עם זאת, המספרים עוד צפויים לעלות ככל שאנשי ההצלה יגיעו לאזורים נוספים באיים.

עובדי הסיוע מודאגים במיוחד מהמצב באיים הדרומיים. אנשי הצלב האדום האוסטרלי אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי מטוס אחד שהצליח לנחות שם אישר שאכן קיים במקום "הרס נרחב". תושבי העיר פורט-וילה תיארו גלים שהתנשאו לגובה של עד שמונה מטרים וגרמו להצפות. "הסופה הכתה כמו רכבת משא", הם סיפרו.

אוסטרליה, ניו זילנד ובריטניה כבר הציעו סיוע

אחת מתושבות העיר, צעירה בשם איימי, אמרה שהיא ומשפחתה היו מבועתים. "זה היה ממש מפחיד", היא אמרה. "כולם בכו, גם אני בכיתי, אבל אני פשוט צריכה להיות חזקה בשביל הילדים. כולנו בחיים, אנחנו שרדנו כאן".

מדינת האיים תיאלץ עכשיו לשקם את עצמה, לשם כך כבר הבטיחה אוסטרליה להעביר לה חמישה מיליון דולר, וניו זילנד צפויה להעביר שניים וחצי מיליון. בריטניה, ששלטה בוונואטו יחד עם צרפת עד 1980, הציעה סיוע של שלושה מליון דולר.

ונואטו היא שרשרת של 83 איים, עם 260 אלף תושבים שחיים על פני שטח יבשתי של כשני קילומטרים צפון-מזרחית לעיר בריסביין שבאוסטרליה. היא אחת המדינות העניות בעולם ובהיסטוריה של האי נרשמו אסונות טבע רבים כמו רעידות אדמה, סופות צונאמי וסופות ציקלון.