האמריקנים לא הצליחו להציל את העיתונאי שנשבה על ידי דאעש

גורם בממשל האמריקני הודה כי צבא ארצות הברית ניסה לחלץ את העיתונאי ג'יימס פולי ובני ערובה נוספים מידיהם של אנשי הארגון הרצחני, אולם פעולה זו כשלה. ה"גרדיאן" הבריטי חשף כי האיש שנראה עורף את ראשו של העיתונאי הוא מנהיג של לוחמי גי'האד בריטים בסוריה. חשש: עיתונאי אמריקני נוסף מוחזק בידי דאעש

רצח העיתונאי בסרטון שהופץ

הפעולה לחילוץ העיתונאי שראשו נערף כשלה: בכיר בממשל האמריקני טען היום (ה') כי צבא ארצות הברית פעל לחילוצם של העיתונאי ג'יימס פולי ובני ערובה אמריקנים נוספים בסוריה לאחר שנשבו על ידי ארגון דאעש, אולם פעולה זו כשלה. לדברי הבכיר, במהלך המשימה הסודית התנהלו חילופי אש בין הכוחות האמריקנים לבין חמושים שהיו באזור, אולם לאחר מכן התברר כי בני הערובה כלל לא שהו במקום אליו הגיעו הכוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי בפעולה השתתפו כוחות מיחידות מיוחדות בצבא ארצות הברית. המשימה שהתרחשה במהלך הקיץ, אושרה בתחילתו על ידי הנשיא. הבכיר חשף את קיומו של המבצע כיממה לאחר שהופץ ברשת סרטון וידאו בו נערף ראשו של פולי בן ה-40.

בדיווח לא צוין מתי בדיוק התרחשה הפעולה שגובתה על ידי כלי טיס וכללה חילופי אש קשים מול אנשי הארגון הרצחני. אירוע זה מסתמן כאחד המקרים הראשונים בו היתה לארצות הברית מעורבות קרקעית ישירה מול דאעש שהוכרז על ידי הנשיא אובמה כאיום ההולך ומתגבר על היציבות במזרח התיכון.

לאחר שנחשף המעשה המחריד בסרטון, אחז רעול הפנים בידו אדם נוסף ואומר: "חייו של האמריקני הזה, תלויים בידיך אובמה". מדובר בעיתונאי נוסף, סטיבן סוטלוף, שככל הנראה מוחזק אף הוא בידי הארגון הרצחני וקיים חשש שגורלו יסתיים באותו האופן.

דאעש בעירק, ארכיון (רויטרס)

רוצח העיתונאי - מנהיג לוחמים בריטים

במקביל, העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח כי איש הג'יהאד שתועד עורף את ראשו של פולי בסרטון הזוועה שפורסם אתמול, הוא ככל הנראה מנהיג מקומי בדאעש של לוחמים בריטים המחזיקים בקבוצת שבויים זרים בסוריה.

ליסה מונקו, יועצת הנשיא אובמה למאבק בטרור הסבירה כי "האמנו בממשל שברשות גורמי המודיעין מידע מספק, וכשהיתה הזדמנות - ניתנה ההנחיה לפעול באגרסיביות בכדי להציל את אזרחינו. למרבה הצער, הפעולה שבה נקטנו כשלה מאחר ובני הערובה לא היו במקום", אמרה.

בהמשך הסבירה כי בממשלה האמריקני לא התכוונו לחשוף את המבצע, אולם בעקבות הפצת הסרטון וההד התקשורתי שנוצר - לא נותרה ברירה אלא לחשוף את קיומו.