מיזורי: 31 עצורים ו"אש חיה לעבר השוטרים"

לאחר שנשיא ארצות הברית קרא לשוטרים ולמפגינים במיזורי "לנהוג באיפוק על מנת שלא להלהיט את הרוחות" בעקבות הרג הנער מייקל בראון, התחדשו העימותים ברחובות העיר פרגוסון. "אף כדור לא נורה על ידי קציני המשטרה, למרות שספגו מתקפה כבדה", סיפר פקד המשטרה

עימותים במיזורי, השבוע (רויטרס)

המהומות בארה"ב מסרבות לדעוך: 31 בני אדם נעצרו בעיר פרגוסון שבמיזורי, שסוערת כבר למעלה משבוע לאחר שהנער האפרו-אמריקני מייקל בראון בן ה-18 נורה על ידי שוטר לבן ונהרג. השוטרים בעיר טענו היום (ג') כי נפתחה לעברם "אש כבדה" מצד המוחים, אך הם בתגובה לא פתחו בירי מחשש לנפגעים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אף כדור לא נורה על ידי קציני המשטרה, למרות שספגו מתקפה כבדה", הצהיר פקד המשטרה רון ג'ונסון במסיבת עיתונאים בעיר. לדבריו, שני רובים הוחרמו מידי המפגינים בשעות האחרונות. ג'ונסון הדגיש כי בכוונת השוטרים להכיל את המפגינים במקום מצומצם כדי "לשלוט באלמנט העברייני".

קודם לכן ירו השוטרים גז מדמיע ורימוני הלם לעבר המפגינים לאחר שאבנים הושלכו לעברם. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי רוב ההפגנות היו "מתוחות אך לא אלימות" לפני שהשוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. אתמול הורה מושל מיזורי ג'יי ניקסון להסיר את העצר על פרגוסון, ופקחי המשמר הלאומי הוזעקו לאזור על מנת לסייע באכיפת הסדר.

"צריך להיאחז בערכים שלנו". אובמה, ארכיון (רויטרס)

אובמה: "ההתפרעויות חותרות תחת הניסיון לקדם את הצדק"

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הלילה לראשונה לתקרית, והדגיש כי "אין הצדקה לשימוש מוגזם בכוח על ידי שוטרים". אובמה קרא למפגינים ולשוטרים לנהוג באיפוק על מנת שלא להלהיט את הרוחות, והדגיש את הזכות החוקתית למחות בשלווה. "זה ברור שהרוב המכריע של האנשים מוחה באופן שלו, לצד מיעוט קטן שפועל אחרת", ציין הנשיא. "אני מבין את הרגשות והזעם שמתעוררים בעקבות מותו של מייקל בראון, אבל כניעה לכעס על ידי ביזה או נשיאת נשק או תקיפה של שוטרים רק מגבירה את המתח ואת התוהו ובוהו - ההתפרעויות חותרות תחת הניסיון לקדם את הצדק".

כמו כן הדגיש הנשיא כי החוקה מאפשרת לאזרחים לדבר בחופשיות, להתאסף ולדווח לתקשורת, ו"יש להגן על זכויות אלו, במיוחד ברגעים אלו".  לדבריו, "הקהילה בפרגוסון חשה פגועה ובצדק, וראשיה מחפשים תשובות, ואני קורא לכולם לחפש הבנה במקום לצעוק אחד על השני - נפעל על מנת להחלים ולא על מנת לפצוע אחד את השני. כאמריקנים, עלינו להשתמש ברגע הזה כדי לחפש את ההומניות המשותפת".

"יותר מדי גברים צעירים בני מיעוטים נשארים מאחור ונתפסים רק כאובייקט שיש לפחד ממנו, ואני נחוש לשנות את התפיסה ואת המציאות בנושא הזה. עלינו להמשיך לבנות ולא להרוס, ולצורך כך עלינו להקשיב ולא לצעוק, להתאחד ולהבין אחד את השני, ולהיאחז בערכים שלנו - רק כך נביא צדק ושלום", הדגיש הנשיא בהמשך דבריו. 

כמו כן התייחס אובמה לחקירה הפדרלית בפרשת הרצח: "מוקדם יותר שוחחתי עם המושל והסנאטורים, וכך גם עם התובע הכללי אריק הולדר. מחלקת המשפטים פתחה בחקירה עצמאית פדרלית בנוגע למוות של מייקל בראון. הם החלו לחקור בשטח בשיתוף פעולה עם ה-FBI ומקדישים משאבים ניכרים לחקירה, והתובע הכללי עצמו ייסע לפרגוסון ביום רביעי כדי לפגוש את גורמי החקירה ולקבל עדכון על התקדמותם". 

אתמול פורסמו תוצאות הנתיחה של בראון, שקבעה כי נורה שש פעמים. על פי הטענות של בני משפחתו ועדי ראייה שהיו בסמוך לבראון, הוא ירד אל ברכיו והרים את ידיו שעה שנורה למוות על ידי כוחות המשטרה, והממצאים החדשים מאששים זאת. על פי פרקליט המשפחה אנתוני גריי, נתיחת גופת הנער מעלה כי הוא נורה פעמיים בראשון וארבע פעמים בידו הימנית, ואף ייתכן שגופו היה מכופף קדימה כאשר ספג את הפגיעה.