אובמה: "מבין את הזעם בעקבות מותו של מייקל בראון"

נשיא ארצות הברית התייחס לראשונה לפרשה הבין-גזעית שמסעירה את ארה"ב בימים האחרונים וקרא לאיפוק. אובמה הצהיר כי התובע הכללי ייסע למיזורי על מנת לעקוב אחרי החקירה מקרוב, וטען כי יש לאפשר מחאה שקטה. "ההתפרעויות חותרות תחת הניסיון לקדם את הצדק, ואני קורא לכולם לחפש הבנה במקום לצעוק אחד על השני", הוסיף

"צריך להיאחז בערכים שלנו". אובמה, ארכיון (רויטרס)

"אין הצדקה לשימוש מוגזם בכוח על ידי שוטרים": הנשיא אובמה, ששב מחופשתו באי מרתה'ס ויניארד, התייחס הלילה (ג') לראשונה באופן פומבי להרג הנער האפרו-אמריקני מייקל בראון בן ה-18 בעיר פרגוסון שבמיזורי בשבוע שעבר ולזעם הציבורי שעוררה התקרית בה נורה שש פעמים עד למותו. אובמה קרא למפגינים ולשוטרים לנהוג באיפוק על מנת שלא להלהיט את הרוחות, והדגיש את הזכות החוקתית למחות בשלווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"כולנו ראינו תמונות של מפגינים וכוחות אכיפת חוק ברחובות - זה ברור שהרוב המכריע של האנשים מוחה באופן שלו, לצד מיעוט קטן שפועל אחרת", ציין הנשיא. "אני מבין את הרגשות והזעם שמתעוררים בעקבות מותו של מייקל בראון, אבל כניעה לכעס על ידי ביזה או נשיאת נשק או תקיפה של שוטרים רק מגבירה את המתח ואת התוהו ובוהו - ההתפרעויות חותרות תחת הניסיון לקדם את הצדק".

כמו כן הדגיש הנשיא כי החוקה מאפשרת לאזרחים לדבר בחופשיות, להתאסף ולדווח לתקשורת, ו"יש להגן על זכויות אלו, במיוחד ברגעים אלו. אין הצדקה לשימוש מוגזם בכוח על ידי שוטרים או לכל פעולה אחרת שמונעת את זכות המחאה השקטה".  לדבריו, "הקהילה בפרגוסון חשה פגועה ובצדק, וראשיה מחפשים תשובות, ואני קורא לכולם לחפש הבנה במקום לצעוק אחד על השני - נפעל על מנת להחלים ולא על מנת לפצוע אחד את השני. כאמריקנים, עלינו להשתמש ברגע הזה כדי לחפש את ההומניות המשותפת".

"יותר מדי גברים צעירים בני מיעוטים נשארים מאחור ונתפסים רק כאובייקט שיש לפחד ממנו, ואני נחוש לשנות את התפיסה ואת המציאות בנושא הזה. כבר נרשמה התקדמות בנושא דרך יוזמות שונות, אך עלינו להמשיך לבנות ולא להרוס, ולצורך כך עלינו להקשיב ולא לצעוק, להתאחד ולהבין אחד את השני, ולהיאחז בערכים שלנו - רק כך נביא צדק ושלום", הדגיש הנשיא בהמשך דבריו. 

אמצעים לפיזור הפגנות במיזורי, השבוע (רויטרס)

כמו כן התייחס אובמה לחקירה הפדרלית בפרשת הרצח: "מוקדם יותר שוחחתי עם המושל והסנאטורים, וכך גם עם התובע הכללי אריק הולדר. מחלקת המשפטים פתחה בחקירה עצמאית פדרלית בנוגע למוות של מייקל בראון. הם החלו לחקור בשטח בשיתוף פעולה עם ה-FBI ומקדישים משאבים ניכרים לחקירה, והתובע הכללי עצמו ייסע לפרגוסון ביום רביעי כדי לפגוש את גורמי החקירה ולקבל עדכון על התקדמותם".  אובמה הוסיף כי הולדר ייפגש עם מנהיגים קהילתיים בעיר, מכיוון ש"תמיכתם קריטית לצורך הבאת שלום ושלווה לפרגוסון". הנשיא עדכן כי מומחים לקשרי קהילה ממשרד המשפטים פעלו בימים האחרונים בפרגוסון על מנת להגביר את הדיאלוג ולהפחית מתחים בתוך הקהילה בפרגוסון.

אתמול פורסמו תוצאות הנתיחה של בראון, שקבעה כי נורה שש פעמים. על פי הטענות של בני משפחתו ועדי ראייה שהיו בסמוך לבראון, הוא ירד אל ברכיו והרים את ידיו שעה שנורה למוות על ידי כוחות המשטרה, והממצאים החדשים מאששים זאת. על פי פרקליט המשפחה אנתוני גריי, נתיחת גופת הנער מעלה כי הוא נורה פעמיים בראשון וארבע פעמים בידו הימנית, ואף ייתכן שגופו היה מכופף קדימה כאשר ספג את הפגיעה.

אתמול הורה המושל להקל על העוצר שהוטל בעיר פרגוסון בתחילת השבוע בשל המחאות. קודם לכן התכנסו כמאה בני אדם כדי להביע את תמיכתם דווקא בשוטר היורה, דארן ווילסון. המפגינים, ברובם לבנים, קראו קריאות והחזיקו שלטים עליהם נכתב: "השוטר ווילסון, אני עומד לצידך". לטענתם, דינו של ווילסון נחרץ על ידי התקשורת, ואינו זוכה ליחס הוגן. זהו סימן התמיכה הראשון בווילסון מאז המקרה.