המדליף ג'וליאן אסאנג' יעזוב בקרוב את המקלט המדיני

התקשורת הבריטית דיווחה הבוקר כי מייסד אתר "וויקיליקס" סובל מבעיות רפואיות שמצריכות טיפול. אסאנג', שמסתגר מזה כשנתיים בשגרירות אקוודור בלונדון, הודיע כי יעזוב את השגרירות בקרוב וטען כי חלק מהדווחים בפרשה מוטעים: "לא הואשמתי בעבירות בבריטניה או בשבדיה בכל זמן שהוא"

"לא הואשמתי בעבירות בבריטניה ובשבדיה: (רויטרס)

תפנית בפרשת ההאשמות הפליליות נגד מייסד וויקיליקס: ג'וליאן אסאנג', שמתבצר מזה כשנתיים בשגרירות אקוודור בלונדון בשל החקירות נגדו, הודיע היום (ב') כי "יעזוב בקרוב" את השגרירות אך סירב לציין לאן מועדות פניו. הבוקר רשת "סקיי" הבריטית דיווחה אסאנג' צפוי להסגיר את עצמו לרשויות בבריטניה בשל מצבו הרפואי המתדרדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

נגד מייסד אתר ההדלפות הוצא צו מעצר בשבדיה לאחר שנטען כי אנס שתי נשים, אך הוא טען היום כי הדיווחים בנושא שגויים. "אני רוצה להבהיר: לא הואשמתי בעבירות בבריטניה או בשבדיה בכל זמן שהוא - אף אישה בשבדיה לא האשימה אותי באונס", אמר אסאנג' במסיבת עיתונאים בלונדון. "אעזוב את השגרירות אבל לא מהסיבות שאתם חושבים, ואני לא אפרט בנושא", הוסיף.

לאחר מכן התייחס למצבו הרפואי הירוד: "כמו שאתם יכולים לדמיין, המעצרים והמצור במהלך ארבע השנים האחרונות, והשהייה בשגרירות במשך שנתיים ללא אור שמש או אזור חיצוני, היא סביבה שתייצר קשיים עבור כל אדם בריא".

אבטחה כבדה מסביב לשגרירות (רויטרס)

אסאנג' פנה לתקשורת ומתח ביקורת על רשויות אכיפת החוק ביבשת: "אירופה נועדה להיות מקום בו מכבדים זכויות אדם בסיסיות". לאחר מכן הכחיש אסאנג' חלק מהדיווחים על מצבו: "יש דיווחים שגויים באופן משמעותי על המצב המורכב בפרשה ועל בקשתי למקלט". אסאנג' הדגיש כי בקשת המקלט לא נועדה למנוע את חקירתו בנוגע לעבירות מין, אלא להגנה מפני החקירות האמריקניות בפרשת וויקיליקס, שנמשכות כבר ארבע וחצי שנים.

שר החוץ האקוודורי, ריקרדו פאטינו ארוקה, פתח את מסיבת העיתונאים בשגרירות וטען כי "השנתיים האחרונות היו אבודות ומלאות בחוסר וודאות גדול, ולא נעשה במהלכן צדק. שנתיים הן יותר מדי זמן – הגיע הזמן שהוא ייצא לחופשי". פאטינו הדגיש כי ארצו "ממשיכה להציע למר אסאנג' הגנה, ואנחנו מוכנים לדבר עם הממשלה הבריטית והממשלה השבדית על מנת למצוא פתרון לנושא".


עלויות כבדות למצור על השגרירות

התקשורת בבריטניה דיווחה הבוקר כי אסאנג' סובל מבעיות בריאותיות, ולכן עשוי לצאת מבניין השגרירות לראשונה מזה כשנתיים. אסאנג' שוהה בשגרירות המוגנת מטעמים דיפלומטיים, מאז שהועלו נגד האשמות בגין תקיפה מינית. התקשורת הבריטית דיווחה כי העלויות המשטרתיות של המצור על השגרירות בשנתיים האחרונות עומדות על למעלה משבע מיליון לירות שטרלינג.

עוד נטען כי המדליף שהסעיר את העולם בשנים האחרונות זקוק לטיפול רפואי בשל בעיות לב וריאה וכאשר ייצא מהשגרירות הוא ייעצר על ידי רשויות החוק. כתב רשת "סקיי" מרטין ברנט סיפר כי אסאנג' התראיין אתמול לכלי תקשורת מקומי ונשמע שפוף מתמיד. "מסתמן שרוחו נשברה. רוח הלחימה יצאה ממנו, והקרובים אליו הדגישו כי הוא חולה", אמר.

"ככל הנראה הוא סובל מבעיות לב וריאות כרוניות, לצד הידרדרות בראייה ולחץ דם גבוה". לדברי ברנט, הנזקים הרפואיים נגרמו לו בעקבות השהייה הממושכת בשגרירות ללא טיפול רפואי ראוי.

הסערה המחודשת סביב אסאנג' החלה לאחר שהתעוררו נגדו האשמות בשבדיה בגין תקיפה מינית. הוא ביקש בשל כך מקלט פוליטי מאקוודור בחודש יוני 2012. שוטרי מרחב לונדון מקיפים במשך תקופה ארוכה את המתחם, וערוכים למנוע ניסיון בריחה מצד אסאנג'. בתחילה קיווה לפתרון דיפלומטי תוך מספר חודשים, אך המצור על השגרירות נמשך.

המדליף הכחיש מספר פעמים את הדברים נגדו, אך טען כי אינו רוצה לעבור לשבדיה על מנת להיחקר. לדבריו, קיים חשש ממשי כי שבדיה תסגיר אותו לידי ארצות הברית, שם הוא מבוקש מאז הקמת אתר ההדלפות בשנת 2010, שגרם נזק רב למערכת הביטחון האמריקנית.