דיווח: גרמניה צותתה לקרי וקלינטון – "בטעות"

השבועון "דר שפיגל" מדווח כי סוכנות המודיעין הגרמנית צותתה לשיחות בין ג'ון קרי להילארי קלינטון, ובין האחרונה למזכ"ל האו"ם לשעבר קופי ענאן. המקור שמסר את הדיווח סיפר כי סוכנות המודיעין האזינה לשיחות בטעות – וכי מיד לאחר הקלטתן, השיחות הפרטיות נמחקו

קלינטון, מרקל וקרי (רויטרס, AP)

סוכנות המודיעין של גרמניה צותתה לשיחות בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לבין קודמתו בתפקיד הילארי קלינטון - כך דיווח היום (שבת) השבועון הגרמני "דר שפיגל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, סוכנות המודיעין הגרמנית צותתה לשיחה לוויינית בין קרי לקלינטון בשנה שעברה, במסגרת תכנית ההאזנות לאמצעי תקשורת במזרח התיכון. בנוסף צותתה הסוכנות גם לשיחה בין קלינטון למזכ"ל האו"ם לשעבר קופי ענאן.

ב"דר שפיגל" לא נמסר מהו המקור לדיווח הדרמטי, אך נכתב כי השיחות נקלטו במשרדי סוכנות המודיעין במקרה - ולא מתוך מטרה מכוונת להאזין למי משלושת הבכירים בקהילה הבינלאומית, וכי לאחר הקלטתן נמחקו באופן מידי.

"ארה"ב האזינה לקנצלרית גרמניה במשך יותר מעשור"

אם הדיווח יתברר כנכון, הדבר עלול להיות מביך במיוחד עבור ממשלת גרמניה, שבמשך חודשים התלוננה בפני הבית הלבן על ההאזנות שבוצעו לכאורה לשיחות הטלפון של הקנצלרית אנגלה מרקל. בשנה שעברה פרסם "דר שפיגל" כי הטלפון הנייד של הקנצלרית מרקל היה נתון להאזנה של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי מאז 2002 - ובמשך יותר מעשור.

בשבוע שעבר דיווח השבועון הגרמני כי גם ישראל צותתה למזכיר המדינה אמריקני, ג'ון קרי, במהלך שיחות השלום עם הפלסטינים שנערכו בשנה שעברה. על פי הידיעה, המודיעין הישראלי ושירות חשאי נוסף האזינו לשיחותיו של קרי כשניסה לתווך בשיחות השלום מול הרשות הפלסטינית.

"הממשלה בירושלים השתמשה במידע שהתקבל במהלך המשא והמתן על פתרון מדיני במזרח התיכון", טען מקור באוזני כתב ה"דר שפיגל". במשרדו של קרי ובממשלת ישראל סירבו להגיב לדיווח הגרמני.