העיר שלא נרדמת תכבה אורות בלילה

ניו יורק ידועה בשלטי הניאון העצומים שלה ובלילות בהן המגדלים מאירים את קו הרקיע, אבל כל זה עומד להשתנות: ביוזמה למען הציפורים הנודדות, המושל קאומו הכריז על כיבוי האורות בלילות. "זה צעד שפשוט נועד להגן על הציפורים האלה שמוצאות פה את ביתם", הסביר

ניו יורק תכבה את האור בלילות (רויטרס)

כיבוי אורות בתפוח הגדול: ניו יורק ידועה בכינוייה "העיר שלא ישנה", אך בקרוב ישתנו שמי הרקיע המוכרים שלה, לאחר שהוחלט כי אורות לא חיוניים בעיר יכובו בשעות הלילה. סיבת השינוי היא לא חיסכון בחשמל, אלא דאגה לבעלי החיים: בניו יורק שואפים לסייע לציפורים לנווט לאורך מסלולי הנדידה שלהם באביב ובסתיו, ולא להתנגש בבניינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוקרים סבורים שהציפורים מנווטות בנדודים בעזרת הכוכבים, אבל החשש הוא שהציפורים מתבלבלות בגלל נורות החשמל ולכן נתקלות בבניינים. התופעה זכתה לכינוי "משיכת אור קטלנית", ועל פי ההערכות כמיליארד ציפורים בשנה נהרגות בארצות הברית בגלל האורות החזקים.

על פי משרד המושל בניו יורק באלבני, מיליוני ציפורים נודדות מעל ניו יורק לאורך תוואי המעוף האטלנטי - ועכשיו יהיה להן קל יותר לעבור מעל העיר בלילה בדרכן צפונה. אנדרו קואומו, מושל ניו יורק, אמר כי האורות החיצוניים הבהירים יהיו כבויים מהשעה 23:00 ועד לשעות השחר בעונות נדידת השיא באביב ובסתיו.

המדינה הכריזה על כיבוי האורות בכמה אתרים מפורסמים בניו יורק לרבות מרכז רוקפלר, בניין קרייזלר וכיכר טיימס. "זה צעד שפשוט נועד להגן על הציפורים הנודדות האלה שמוצאות את ביתם ביערות, באגמים ובנהרות של ניו יורק", הסביר המושל קואומו בהצהרה

לכבוד המהלך המושל גם השיק אתר אינטרנט חדש - "אני אוהב את הצפרות בניו יורק" "I Love NY Birding". האתר יספק מידע על צפרות וכיצד להשתתף ביוזמה שנקראת Lights Out. אגודת "אודובון" הלאומית כבר עובדת עם ערים גדולות אחרות, בהן שיקגו, סן פרנסיסקו ובולטימור, כדי להגן על הציפורים. המשיכה הקטלנית לאור משפיעה על ציפורי שיר נודדות כמו הקיכלים והדרורים יותר מהציפורים המקומיות, שלומדות להתמצא גם בעיר הנוצצת ניו יורק בבטחה.