סופת טייפון הכתה באיי ואנואטו באוקיינוס השקט: "הרגשנו כאילו שסוף העולם הגיע"

סופת הטייפון "פאם" גרמה לנזקים חסרי תקדים במדינת האיים ואנואטו שבאוקיינוס השקט. רוחות בעוצמה של 340 קמ"ש עקרו עצים וגגות בתים וגרמו לניתוק אספקת החשמל והמים. ארגוני הסיוע כבר החלו להיערך למבצע סיוע רחב היקף. "המחזה דומה לפגיעת פצצה בלב העיר" סיפרה נציגת יוניסף

נזקי סופת טייפון בפיליפינים, ארכיון (רויטרס)

מדינת האיים הקטנה ואנואטו הממוקמת בלב האוקיינוס השקט נפגעה באופן קשה כתוצאה מסופת הטייפון "פאם" שהכתה בה. רוחות שהגיעו לעוצמה של 340 קמ"ש עקרו עצים וגגות בתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחים שונים, ממדי ההרס בקבוצת האיים, בה מתגוררים 260 אלף תושבים הנפרסים על פני 88 איים, "חסרי תקדים" וגדולים בהרבה מכפי שצפו טרם הגעת הטייפון לחופי מדינת האיים. סוכנויות הסיוע הבינלאומיות כבר החלו להיערך למבצע חילוץ והצלה. בחשבון הטוויטר של ארגון הצלב האדום האוסטרלי נכתב כי "הצרכים ההומניטריים יהיו עצומים. רבים איבדו את בתיהם ולכן אספקת מחסה, מזון ומים נמצאת בעדיפות עליונה".

מספר הנפגעים כתוצאה מהסופה לא ידוע, אולם מקורות שונים ובהם האו"ם העריכו כי לפחות 44 בני אדם נהרגו עד כה. עדי ראייה דיווחו כי מפלס הים עלה ב-8 מטרים וכי חלקים רבים בבירה פורט וילה הוצפו כתוצאה מהסופה, ומרבית דרכי התקשורת של האי עם העולם החיצון נותקו.

מומחים ציינו כי סופה בסדר גודל שכזה מעולם לא תועדה בהיסטוריה של קבוצת האיים, וייתכן שמדובר באחד מאסונות הטבע הגדולים ביותר שפקדו את אזור האוקיינוס השקט מאז ומעולם. גורמים רשמיים בסוכנות סיוע בינלאומיות אמרו כי ייתכן וייקח שבועות עד שכוחות הסיוע יוכלו להגיע לכמה מהאיים המרוחקים במדינה שנפגעו בסופה, וכי קיים חשש ממשי מרעב ומחלות.

"ההרגשה הייתה כאילו מדובר בסוף העולם" אמר אליס קלמנט, דוברת מטעם ארגון יוניסף של האו"ם, ששהתה בפורט וילה בעת הסופה. "המחזה דומה לפגיעת פצצה בלב העיר. אין אספקת חשמל ואין מים".