צפו: תותח הדגים שמציל את אוכלוסיית הסלמון

בשנים האחרונות התעוררה דאגה גדולה בארצות הברית להמשכיות אוכלוסיית סלמון הנהרות - סכרים נבנו ומכשולים שנוצרו חסמו את דרכם הדגים אל אזורי ההטלה, והפחיתו את יכולת ההתרבות של הדגים. אלא שתותח חדש שנוצר למטרה הזאת פותר את הבעיה בכך שהוא שואב 40 דגים בדקה - ויורה אותם במהירות של 35 קמ"ש אל מעבר למכשול

אם דגי הסלמון מדברים בניהם, זה וודאי הנושא החם ביותר בנהרות: תותח דגי סלמון ששואב אותם מגוף מים אחד ויורה אותם לגוף מים שני מעבר למכשולים כמו סכרים או שאר נזקי טבע ונזקים אנושיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דג הסלמון (או בעברית האלתית) הוא דג נודד החי במים מתוקים. לאחר שהדגים בוקעים מהביצים בנהרות, בנחלים או באגמים, הם יוצאים עם הזרם למסע באוקיינוסים - וחוזרים להטיל ביצים, לרוב באותם המקומות בהם נולדו.

אלא שאם סכרים או מכשולים צצים להם בדרך, הדגים נותרים אבודים, דבר שגורם לדגי הסלמון לא לממש את ייעודם ולהפסיק להתרבות. מלבד ההשפעה על הרגלי אכילת הסלמון של בני האדם, הדבר משפיע גם על שרשרת המזון, ובכך על הרגלי האכילה של בעלי חיים נוספים בטבע.  

בשל ההשלכות הרבות של שינוי נתיבי הנהרות על אוכלוסיית הסלמון, חברת Whooshh האמריקנית המציאה כלי סיוע לדגים האובדים - תותח דגים ראשון מסוגו שמקל על הסלמון את המסע. התותח הוא למעשה צינור עם לחץ אוויר ששואב את הדגים לתוכו בעזרת וואקום, ומניע את הסלמון בצינור הבד האטום במהירות של 35 קמ"ש - אל מעבר למכשול. אורכו של תותח הדגים הוא 60 מטרים, והוא למעשה מקלע של דגי סלמון עם יכולת שיגור של 40 דגים בדקה.

בעבר ניסתה החברה מספר דרכים להעברת הדגים ממקום למקום, כולל העברה ידנית שבה שהו הדגים מחוץ למים במשך דקות ארוכות. אלא שהרעיון נזנח לאחר שחלק מהדגים הגיעו לצלחות העובדים במקום אל מעבר לסכרים. הניסיון הנוכחי נערך במפלי קאלמה שעל נהר קולומביה, סמוך לסכר רוזה שבמדינת וושינגטון, ובמהלכו נמצאו הדגים מחוץ למים למשך כמה שניות לא מזיקות.