הבנק שתמך כספית בחמאס – יועמד לדין

בית המשפט הפדרלי בניו יורק ידון היום בתביעה שהגישו מאות קורבנות טרור שנפגעו במהלך האינתיפאדה השנייה, נגד בנק ירדני הממוקם בארה"ב – שמימן לכאורה את פעולות ארגון חמאס, בכך שהעביר סיוע כספי למשפחות מחבלים. "הכספים הללו שימשו בסופו של דבר כדי לספק תמיכה חומרית לארגוני טרור הפלסטינים", נכתב בתביעה

האינתיפאדה השנייה, ארכיון (רויטרס)

בבית המשפט בניו יורק ייפתח היום (ב') המשפט נגד הבנק הערבי בארצות הברית, שמימן לכאורה תמיכה במשפחות מחבלי חמאס שביצעו פיגועים בישראל בתקופת האינתיפאדה השנייה. מדובר במשפט האזרחי הראשון אי פעם העוסק במימון טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

279 פצועים ובני משפחותיהם של קורבנות טרור - מרביתם אזרחיים אמריקניים - טוענים בתביעה שהוגשה כי הבנק הירדני העביר כספים דרך הסניף הממוקם בניו יורק, למשפחות המחבלים המתאבדים.

על פי התביעה המתוקשרת, הבנק הערבי שימש למעשה כצינור העברת כספי ביטוח סעודיים למשפחות מחבלים, בהתאם להחלטת ועדה סעודית שקבעה את גובה המענק שקיבלו בני המשפחות.

"הכספים היוו תמריץ לביצוע מעשי אלימות"

"הכספים הללו שימשו בסופו של דבר כדי לספק תמיכה חומרית לארגוני טרור הפלסטינים, והיוו תמריץ משמעותי למתגייסים פוטנציאליים לשורות החמאס, כמו גם ליחידים ששוקלים ביצוע מעשי אלימות עצמאיים", נכתב בכתב התביעה שהוגש לבית הדין הפדרלי בברוקלין.

התביעה מציגה בפירוט לפחות חמישה פיגועים ומתקפות טרור הזכורים היטב בישראל, שלאחריהם העביר הבנק כספים למשפחות המחבלים - כך על פי טענת התביעה. אחד המקרים הוא זה של תהילה נתנזון ז"ל בת ה-3 שנהרגה בפיגוע התאבדות באוטובוס בירושלים באוגוסט 2003.

מקרה נוסף המוזכר בתביעה הוא זה של קובי מנדל ז"ל בן ה-13 שנסקל למוות בשנת 2001, בשעה שטייל עם חבריו סמוך ליישוב תקוע בו התגורר. באותו אירוע נפצע ולאחר מכן מת גם חברו של מנדל, יוסף אישרן ז"ל.