ארדואן ניצח בבחירות לנשיאות טורקיה

נשיא חדש, מנהיג ישן: יו"ר ועדת הבחירות בטורקיה הכריז על ניצחונו של ראש הממשלה בבחירות לנשיאות. ארדואן הפך לנשיא הראשון שנבחר על ידי העם הטורקי לאחר שזכה לכ-51% מקולות הבוחרים, מספיק כדי לנצח בסיבוב הראשון

הנשיא הנבחר. ארדואן (רויטרס)

טורקיה שוב בחרה ארדואן: יו"ר ועדת הבחירות בטורקיה הכריז הערב (א') על ניצחונו של ראש הממשלה בבחירות לנשיאות, לאחר שנספרו יותר מ-99% מהקולות. ארדואן נבחר לנשיאות כבר בסיבוב הראשון, לאחר שחצה את הרוב הדרוש - 50%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מספירת הקולות עולה כי ארדואן זכה למעט יותר מ-51%, ואחריו במקום השני מועמד האופוזיציה אקמלדין איהסנולו עם כ-40%. המועמד הכורדי דמירטש זכה לקצת פחות מ-10%.

"יושב ראש מפלגת הצדק והפיתוח וראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הפך לנשיא הראשון שנבחר אל ידי העם", כתב שר המשפטים של טורקיה בטוויטר. זו הפעם הראשונה בה נשיא טורקיה נבחר על ידי הציבור באופן ישיר.

מאז נבחר ארדואן בשנת 2003 לראש ממשלת טורקיה הראשון מטעם "מפלגת הצדק והפיתוח" האיסלאמית, בת בריתם של חמאס והאחים המוסלמים, היחסים בין אנקרה לירושלים נמצאים בכיוון אחד - למטה.

השונא הגדול של ישראל

בינואר 2009, במהלך הפורום הכלכלי בדאבוס, ארדואן נזף בנשיא פרס ועזב במחאה בשל הפעולות של צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה. במאי 2010, אחרי אירועי המשט הטורקי לישראל שבמהלכו נהרגו 9 אזרחים טורקים, ארדואן הוביל למשבר החמור ביותר עם ישראל. הוא החזיר את השגריר וסילק את השגריר הישראלי מאנקרה.

במרץ 2013 היה נראה שהיחסים משתפרים: ארדואן שוחח בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בלחץ נשיא ארצות הברית ברק אובמה. נתניהו התנצל על תקרית המרמרה, ושני המנהיגים החליטו על נורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות.

ביולי 2014 במהלך מבצע צוק איתן ארדואן תקף את ישראל ואת חברת הכנסת איילת שקד בטענה שהיא "מזכירה את היטלר". אחר כך האשים את ישראל "רצח עם" ואמר שמעשיו של צה"ל גרועים ממעשי הנאצים.‏ ההתבטאויות האלה הובילו אלפי מפגינים להתנפל על נציגויות ישראל בבירה אנקרה ובאיסטנבול.