יהודי טורקיה חוששים מבחירתו של ארדואן ומזהירים את הישראלים: "אל תבואו, יקללו אתכם"

הם לא מוכנים כמעט לדבר וחוששים מאוד מבחירתו של ארדואן לנשיא המדינה. בקהילה היהודית בטורקיה מזהירים את הישראלים ומאמינים: היחס אלינו יכול עוד להקצין לרעה. יהודי בעל מפעל בטורקיה: "לא אומרים את הדעות שלנו". כשהתקשרנו לבית כנסת נאמר לנו כי "מסוכן לדבר" – וניתקו את השיחה

הפגנות בטורקיה, ארכיון (רויטרס)

משנים את השמות, לא חושפים את זהותם ושומרים את הדעות לעצמם. היהודים שמתגוררים בטורקיה יכולים רק לחלום על מצב בו רג'פ טאיפ ארדואן לא ייבחר לתפקיד הנשיא. בעוד האזרחים הולכים לקלפיות, היהודים שם מבינים שייאלצו לחיות תחת פחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נטלי (שם בדוי), היא יהודייה שמתגוררת באיסטנבול וביקשה להישאר בעילום שם. "מיום ליום זה רק מידרדר - בעיתונות, ברחוב ובכלל, אני לא אומרת שאני יהודייה, ואם יישאלו אכחיש - זה פחד אלוהים", היא משתפת בתחושותיה. "אנשים חושבים כבר ברצינות לעלות לארץ, ויש הרבה שכבר עשו את זה".

על פי הערכות חיים היום בטורקיה יותר מ-20 אלף יהודים. כשהתקשרנו לאחד מבתי הכנסת במדינה - ענו לנו בטורקית תחילה והזהירו: "אסור לנו לדבר, זה מסוכן, מאוד מסוכן. תודה רבה". גם אדם נוסף בקהילה היהודית עמו שוחחנו בעבר חשש לדבר הפעם. "המצב רגיש עכשיו ואני לא רוצה להסתכן", הסביר.

מאז היבחרו לראשות הממשלה במרס 2003, ארדואן נוקט במדיניות קשה נגד ישראל. עם זאת, הוא כבר הצהיר בעבר כי "יהודי טורקיה הם אחינו, אך לא ישראל". אבל למילים הללו אין ממש אחיזה במציאות. רק בחודש מאי האחרון עיתון טורקי נפוץ טען כי היהודים אחראים לאסון במכרה הפחם במערב המדינה שגבה את חייהם של 301 כורים.

צפוי להיבחר שוב. ארדואן (AP)

המצב הופך מסוכן מיום ליום

לדברי א', יהודי טורקי בן 57 ובעל מפעל באחת הערים הגדולות, המצב רק הקצין מאז מבצע "צוק איתן". "ההרגשה היא בכלל לא נעימה בלשון המעטה", הוא אומר. "אנשים פשוט לא אומרים את הדעות שלהם ואני ממליץ לישראלים פשוט לא להגיע לטורקיה. יכולים לקלל אותם ברחוב אם יידעו מאיפה הם".

במפעל הגדול של א' עובדים לא מעט טורקים שהם מוסלמים דתיים. אבל לדבריו, הוא לא מרגיש ביום-יום את השנאה מכיוונם. "למרות זאת, אני לא יודע מה מסתתר בתוך לבם ומה עוד יכול לקרות בעתיד לי וליהודים כאן בכלל", הוא אומר.

"כל יום המצב שם הפוך למסוכן יותר ויותר", הסביר רפאל סאדי, דובר התאחדות יוצאי טורקיה בישראל, שנמצא בקשר יום-יומי עם אנשי הקהילה היהודית. "זה עוד מעט יגיע גם לרציחות, ואנחנו בתור טורקים שחיים בישראל מזהירים אותם מהבאות".

לדבריו, בקהילה היהודית במדינה חוששים מאוד. "יש שם דיבורים על בקשת פרוטקשן (דמי חסות) מבתי כנסת יהודים ואיומים, גם לי בטורקיה יש שם אחר -מפחיד להסתובב שם ברחובות, הם לא רוצים שיידעו שהם יהודים".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv