בפעם השנייה: חיל האוויר האמריקני תקף בעירק

חיל האוויר האמריקני תקף בשנית מספר מוקדים של ארגון דאעש האסלאמיסטי, בתקיפות הראשונות מאז יצא הצבא האמריקני מהמדינה. הנשיא אובמה זכה לתמיכה בפעולות מצד חלק מחברי הקונגרס, אך אחרים טענון כי יש לגבש אסטרטגיה ארוכת טווח בנוגע לעירק. עד כה דווח כי כ-40 אלף בני אדם נאלצו לנוס מבתיהם מפחד ארגון הטרור

תקיפה שנייה. ארכיון (רויטרס)

צבא ארצות הברית ביצע שתי תקיפות מן האוויר נגד ארגון דאעש בעיר ארביל בצפון עירק, כך נמסר מהפנטגון. מוקדם יותר אתמול (ו') הטיל הצבא שתי פצצות במשקל חצי טון בבסיסי הארגון האסלאמיסטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בוושינגטון תמכו חברי בהחלטת הנשיא ברק אובמה לתקוף בעירק, אך הוטל ספק אם לממשל יש אסטרטגיה ארוכת טווח בנושא. סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הביע תמיכה מלאה במאבק העירקי נגד  דאעש. בשיחת טלפון שקיים עם נשיא עירק, פואד מאסום, אמר ביידן כי לארה"ב מחויבות מלאה לאזרחי עירק.

התקיפות אתמול היו הפעולות הצבאיות הראשונות מאז נסוגה ארה"ב מעירק לפני כשנתיים. הנשיא אובמה אישר את התקיפות כדי למנוע רצח עם של מיעוט היזידי. בנוסף, החל הצבא האמריקני להעביר אספקה הומניטרית לפליטים.

חששו לחייהם אם לא יתאסלמו

רשת CNN דיווחה כי כ-40 אלף בני אדם נמלטו להרים בצפון מערב עירק מחשש לרדיפות מצד ארגון דאעש. לפי הדיווח, כאשר אנשי הארגון הקיצוני הגיעו לעיר סינג'ר, רבבות נמלטו ממנה מחשש לחייהם.

רוב תושבי העיר הם כורדים המאמינים בדת היזידית, ומשום שבדאעש מאמינים כי על כל הלא מוסלמים להתאסלם או שיאבדו את חייהם, הכורדים נאלצו להימלט אל ההרים. לפי עדויות של היזידים, אנשי הארגון אנסו מאות מנשות העיר שלא הצליחו להימלט, הפכו אותן לשפחות והרגו מאות גברים שלא הסכימו להתאסלם.

חמושי דאעש בעירק (חדשות 2)

בינתיים רבבות מתושבי סינג'ר חיים בפחד בהרים הסמוכים לעיר, שם הם נאלצים להתמודד עם רעב כבד ומחסור במים. בשל המצב הקשה, עשרות ילדים ומבוגרים מתו מצימאון ומרעב.

ההנהגה הכורדית הבטיחה לציבור החושש לחייו כי יצליחו לדאוג לביטחונם, ובמקביל התחננו בפני ארה"ב שתסייע בתקיפה של כוחות דאעש. למזלם של היזידים, המטוסים האמריקנים תקפו כוחות של דאעש שהיו רחוקים כשעת נסיעה ממקום המצאם של הכורדים שנסו על חייהם.