סקר בארה"ב: 42% מצדיקים את מבצע "צוק איתן"

מכון הסקרים האמריקני "גאלופ" ערך סקר עוד לפני הפסקת האש, ממנו עולה תמיכה בפעולה הישראלית בעזה. רק 14% מהנשאלים טענו כי פעולות חמאס מוצדקות, לעומת אחוזי תמיכה גבוהים בהרבה בישראל. החוקרים טענו כי מהסקר החדש עולה כי הנשאלים "שמקדישים תשומת לב מרבית לסכסוך" ייטו לומר שפעולות ישראל מוצדקות

הפגנת תמיכה בישראל בארה"ב, בחודש שעבר (פייסבוק)

תמיכה לישראל מאזרחי ארה"ב: בצל המגעים להארכת הפסקת האש, ערך מכון "גאלופ" האמריקנית סקר עמדות בנוגע לפעילות צה"ל בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן". מהסקר, שנערך עוד בטרם כניסתה לתוקף של הפסקת האש, עולה כי 42% מהאמריקנים סבורים שהפעולה מוצדקת, לעומת 38% שטענו כי היא אינה מוצדקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

21% מהנשאלים לא נקטו עמדה בשאלה זו. לעומת זאת, כאשר הנשאלים התבקשו להגדיר את פעולות חמאס בעימות הנוכחי עם ישראל, רק 14% טענו שהן מוצדקות ו-66% אמרו שהן אינן מוצדקות. 19% לא ידעו כיצד להשיב.

הסקר נערך בתחילת השבוע, ב-2 וב-3 באוגוסט, ועורכי הסקר מציינים כי דעת הקהל בארה"ב כמעט לא השתנתה בסוגיה זו מאז הסקר הקודם של גאלופ, ב-22 וב-23 ביולי השנה, שמדד שאלות זהות ימים ספורים לאחר תחילת הפעולה הקרקעית. עוד ציינו במכון כי יש "שוני מועט" בלבד בין תוצאות הסקר החדש של גאלופ לבין סקר של הארגון מ-2002, שמדד את עמדות הציבור האמריקאי לגבי העימותים בין ישראל לעזה באותה שנה.

מהסקר החדש עולה כי הנשאלים "שמקדישים תשומת לב מרבית לסכסוך" ייטו לומר שפעולות ישראל מוצדקות. לטענת החוקרים, היעדר השינוי בעמדות כלפי מעורבות ישראל בעזה מעיד על כך שהנתונים "משקפים את העמדות הבסיסיות של הנשאלים כלפי ישראל יותר מאשר כלפי העימותים בעזה אז ועתה".

"האמריקנים מגלים אהדה רבה יותר לישראל מאשר לשטחים הפלסטיניים, ולכן הם ייטו לצדד בישראל, או במה שהיא עושה, כאשר הם נשאלים על כך בסקרים", הוסיפו. בסקר של וול סטריט ג'רנל ו-NBC, שנערך בין 28 ל-31 ביולי השנה, אמרו 54% מהנשאלים שהם אוהדים את ישראל בסכסוך הנוכחי בעזה. 7% אמרו שהם תומכים בחמאס. 39% לא ידעו כיצד להשיב.