אובמה: "עזה לא יכולה להישאר סגורה"

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס למצור על עזה בזמן הפסקת האש. "בטווח הארוך צריכה להיות הבנה שעזה לא יכולה לקיים את עצמה כשהיא סגורה מול העולם", אמר אובמה. במקביל טען כי הוא מקווה שהפסקת האש תחזיק מעמד לאורך זמן

נשיא ארה"ב ברק אובמה, התייחס הלילה (ה') למצור על עזה בזמן שישראל וחמאס נמצאים בהפסקת אש. בדברים שנשא במסיבת עיתונאים אמר הנשיא האמריקני כי "בטווח הארוך צריכה להיות הבנה שעזה לא יכולה לקיים את עצמה כשהיא סגורה מול העולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מטרת ארה"ב כרגע היא לוודא שהפסקת האש תחזיק מעמד", הוסיף הנשיא האמריקני. "אך במקביל חשוב לוודא שעזה תוכל להתחיל תהליך של שיקום".

בנוגע לישראל אמר אובמה כי ישראל חייבת להרגיש בטוחה. הוא התייחס לירי הטילים המתמשך על תושבי הארץ ואמר שלישראל יש את הזכות להגן על עצמה. בדבריו גינה אובמה את חמאס על הירי לעבר אוכלוסייה אזרחית וקרא לתקיפות חמאס "חסרות אחריות באופן חריג".

"אין לי סימפטיה לחמאס", אמר. "אך יש לי הרבה סימפטיה כלפי האנשים הרגילים הסובלים בתוך עזה". בנוגע למשא ומתן להסכם שלום עם הפלסטינים בגדה המערבית, אמר אובמה שלדעתו כוחו של אבו מאזן נחלש בעקבות מבצע "צוק איתן". "הרשות הפלסטינית נחלשה בתהליך", אמר.

המגעים להפסקת אש נמשכים (Lefteris Pitarakis AP)

האם הפסקת האש תחזיק מעמד?

בינתיים בישראל לא ברור האם הפסקת האש תחזיק מעמד או שתהה זמנית בלבד. אמש אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, כי "אין הסכמה להארכת הפסקת האש".

אולם מוקדם יותר גורם ישראלי רשמי צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס כשהוא אומר כי ישראל הסכימה להאריך את הפסקת האש מעבר ליום שישי. עם זאת, ביממה האחרונה אומרים גורמים בחמאס כי הם מתכוננים לחדש את הירי לעבר ישראל בתום ההפוגה, ביום שישי ב-08:00 אם התנאים או הדרישות שהציגה המשלחת הפלסטינית בקהיר לא ייענו על ידי ישראל.