אובמה אישר: מענק סיוע נוסף לכיפת ברזל

בצל ההכרזה על הפסקת אש נוספת, אישר נשיא ארה"ב העברה של מענק סיוע למימון "כיפת ברזל" בשווי 225 מיליון דולרים. בסוף השבוע אישרו הסנאט והקונגרס את תוספת התקציב, שנועדה לחדש את מלאי טילי הנגד של סוללות כיפת ברזל

אובמה ליד כיפת ברזל בביקורו בארץ (אבי אוחיון לע"מ)

הסיוע האמריקני הנוסף ל"כיפת ברזל" הפך לרשמי: הנשיא ברק אובמה אישר הלילה (ג') את החוק המורה על תוספת מימון בסך 225 מיליון דולרים למערכת ההגנה הישראלית מפני טילים, והעניק לסיוע תוקף חוקי. בסוף השבוע אישרו הקונגרס והסנאט את תוספת הסיוע, זמן קצר לפני יציאת גופי הנבחרים בארה"ב לחופשת הקיץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיוע הנוכחי נועד לחדש את מלאי טילי הנגד, שמיירטים את הרקטות בזמן מעופן. מערכת כיפת ברזל הוכחה כאפקטיבית במיוחד, ויירטה מאות רקטות שנורו לעבר ערים בדרום הארץ וגם במרכז ובצפון. מומחים בישראל טוענים כי למערכת יש שיעור הצלחה של כ-90% ביירוט הרקטות שמכוונות לעבר מרכזי אוכלוסייה ולא לעבר שטחים פתוחים.

ביום שבת האחרון אישר הקונגרס האמריקני את התוספת ברוב של 395 תומכים מול שמונה מתנגדים, כיממה לאחר שחברי הסנאט אישרו גם הם את ההצעה. בתחילה נדחתה תוספת המימון, שהוגשה יחד עם הוצאות ביטחוניות נוספות, אך לאחר שעות של דיונים הושגה הסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים - שעות לאחר הפרת הפסקת האש הקודמת.

כיפת ברזל, ארכיון (AP)

הסנאטור הדמוקרטי הארי ריד, מנהיג הרוב בסנאט, הציע בסוף השבוע להזרים לישראל חבילת סיוע כוללת של 2.7 מיליארד דולר, מהם 225 מיליון למערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל. "כולנו הסתכלנו איך המדינה הקטנטנה ישראל, שמתייצבת לצדנו בכל, סופגת 3,000 רקטות בשלושת השבועות האחרונים", אמר ריד. "ברור שמדובר בסיוע חירום, כולנו יכולים להסכים על כך", הוסיף.