ה"דר שפיגל": ישראל צותתה לקרי

העיתון הגרמני "דר שפיגל" מדווח כי ישראל צותתה למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, בזמן שהוא ניסה לקדם את המשא ומתן בין נתניהו לאבו מאזן. על פי הדיווח, קרי השתמש בקווים לא מאובטחים כששוחח עם גורמים שונים במזרח התיכון, וישראל ניצלה זאת כדי להקשיב לשיחות ולעשות שימוש במידע שנקלט

האם ישראל האזינה לקרי? (AP)

העיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח הבוקר (א') כי ישראל צותתה למזכיר המדינה אמריקני, ג'ון קרי, במהלך שיחות השלום עם הפלסטינים שנערכו בשנה שעברה.על פי הידיעה, המודיעין הישראלי ושירות חשאי נוסף האזינו לשיחותיו של קרי כשניסה לתווך בשיחות השלום מול הרשות הפלסטינית. לטענת גוף התקשורת הגרמני, הדיווח הזה הוא רק פרק ראשון בסדרה של חשיפות שעשויות למתוח עוד יותר את יחסי ישראל-ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, קרי שוחח בטלפון באופן קבוע עם פקידים בכירים בכל רחבי המזרח התיכון בתקופת המשא ומתן. "דר שפיגל" שציטט "מקורות שונים מהשירותים החשאיים", אמר כי הוא השתמש בקווי טלפון רבים ולא תמיד מאובטחים. "הממשלה בירושלים השתמשה במידע שהתקבל במהלך המשא והמתן על פתרון מדיני במזרח התיכון", טען המקור באוזני כתב השפיגל. במשרדו של קרי ובממשלת ישראל סירבו להגיב לדיווח הגרמני.

קרי ניסה להחיות את המסלול הדיפלומטי לשלום במזרח התיכון, קידם שיח בין ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ויושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שחזרו לשולחן המשא ומתן ביולי 2013 אחרי קיפאון ארוך. באפריל השנה, ישראל הודיעה על בניית מאות יחידות דיור חדשות בשטחים וסירבה לשחרר אסירים פלסטינים בניגוד להבנות, זאת בעקבות אכזבתה מכינון ממשלת פיוס פלסטינית עם החמאס.

אבו מאזן ביקש בתגובה חברות פלסטינית ב-15 אמנות האו"ם, בניגוד להסכמים, והמשא ומתן קרס. קרי ניסה לתווך גם במהלך העימות הנוכחי בין ישראל לחמאס ברצועת עזה, אבל הוא לא הצליח להביא להפסקת אש בעימות שגבה יותר מ -1,700 נפשות.

לפני פתיחת המערכה בעזה, אתר "וויקיליקס" דיווח שישראל מרגלת אחר בכירים אמריקנים. במהלך החודש האחרון דיווחה התקשורת בישראל ובארה"ב על מתיחות בין ראש הממשלה ובכירים ישראלים אחרים לבין מזכיר המדינה האמריקני. מצד אחר, היחסים בין גרמניה לארצות הברית מתקיימים עכשיו בצל אישומם על האזנות שגופי הביטחון האמריקנים הצמידו לבכירים אירופאים, כולל הקנצלרית, אנגלה מרקל.