הקונגרס בארצות הברית אישר: מענק סיוע לישראל למימון "כיפת ברזל"

הקונגרס האמריקני העניק רוח גבית לישראל, ואישר העברת מענק סיוע למימון "כיפת ברזל" בשווי 225 מיליון דולרים. העברת הסיוע דרושה בחתימתו של הנשיא ברק אובמה, שתקנה להחלטת הקונגרס תוקף חוקי

הקונגרס אישר העברת הסיוע (AP)

הקונגרס האמריקני אישר לפנות בוקר (ש') תוספת של 225 מיליון דולרים למימון מערכת "כיפת ברזל", כך דיווחה רשת "ABC". הקצאת הכספים הועברה לאחר שחברי הסנאט אישרו אמש את מתן הסיוע למימון מערכת היירוט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקצאת הסכום אושרה בבית הנבחרים ברוב של 395 תומכים לעומת שמונה מתנגדים. לאחר אישור המימון בקונגרס, יהיה על הנשיא ברק אובמה לחתום עליו על מנת שיקבל תוקף חוקי. הדיון המוקדם בסנאט התקיים בצל הפרת הפסקת האש אתמול מצד חמאס, לאחר שהוכרזה על ידי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ומזכ"ל האו"ם באן קי מון. 

מספר שעות קודם לכן נדחתה הצעה דומה, לאחר שסנאטורים רפובליקנים חסמו את הצעת המימון. הצעת הסנאטור הדמוקרט הוותיק, הארי ריד, נבלמה על ידי חברי הסנאט הרפובליקנים, בטענה שהיא מעמיקה את החוב הלאומי האמריקני. יחד עם הצעת הסיוע לישראל, נבלמה גם יוזמת הזרמת סיוע לנפגעי שריפות הענק בקליפורניה, שטרם הושגה החלטה בנוגע אליה.

כיפת ברזל, ארכיון (AP)

ריד הציע להזרים לישראל חבילת סיוע כוללת של 2.7 מיליארד דולר, מהם 225 מיליון למערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל ששינתה את פני העימות ברצועת עזה. "כולנו הסתכלנו איך המדינה הקטנטנה ישראל, שמתייצבת לצדנו בכל, סופגת 3,000 רקטות בשלושת השבועות האחרונים", אמר ריד, שהציג את הצעתו של שר ההגנה צ'ק הייגל לסיוע של 225 מיליון דולר. הסיוע נועד לחידוש המלאי בארסנל הישראלי: "ברור שמדובר בסיוע חירום, כולנו יכולים להסכים על כך", הוסיף ריד.

"מי ייתן לפלסטינים כיפת ברזל?"

החלטת הקונגרס התקבלה כיממה לאחר שיושבת ראש מועצת זכויות האדם באו"ם, נאבי פילאי, מתחה ביקורת חריפה נגד ארצות הברית על שלא ריסנה את התוקפנות הישראלית במהלך המבצע, ויתרה מכך - תרמה לחימושה ולפיתוח "כיפת ברזל". "האמריקנים לא רק ציידו את ישראל בכלי הנשק שמשמשים אותה ברצועה, אלא בנוסף סייעו לישראל בסכום של קרוב למיליארד דולר עבור מערכת כיפת ברזל ששומרת על תושבי המדינה מירי הרקטות", אמרה.

פילאי טענה כי האמריקנים הפלו את הפלסטינים בכך שלא סיפקו מערכות הגנה מפני הגזות לפלסטינים. "לתושבי עזה לא ניתנה הגנה דומה מפני ההפצצות הישראליות", אמרה. בנוסף, טענה פילאי כי ישראל הפרה את החוק הבינלאומי וכי ארה"ב לא עושה די בכדי לעצור את הרג האזרחים בעזה בעזה.