הסנאט האמריקני אישר מענק סיוע ל"כיפת ברזל"

לאחר שבשעות הבוקר נדחתה ההצעה לסיוע דחוף לישראל, אישר הערב הסנאט להעביר 225 מיליוני דולרים עבור מערכת ההגנה מטילים. חברי סנאט החליפו ביניהם האשמות בנושא, אך לאחר שעות של דיונים הושגה הסכמה בנושא

התקבל סיוע (AP)

הפרת הפסקת האש הובילה לסיוע ביטחוני לישראל: הערב (ו') אישר הסנאט האמריקני העברה של סיוע חירום בסף 225 מיליון דולרים לישראל עבור מערכת "כיפת ברזל". מספר שעות קודם לכן נדחתה הצעה דומה, לאחר שסנאטורים רפובליקנים חסמו את הצעת המימון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום שעות של דיונים, הושגה הסכמה בין המחוקקים לאפשר את הסיוע הביטחוני הדחוף לישראל, אך ההצעה עדיין טוענת אישור של בית הנבחרים וחתימה של הנשיא ברק אובמה. בארה"ב מעריכים כי המימון לא צפוי לזכות להתנגדות נוספת.

הצעת הסנאטור הדמוקרט הוותיק, הארי ריד, נבלמה הבוקר על ידי חברי הסנאט הרפובליקנים, בטענה שהיא מעמיקה את החוב הלאומי האמריקני. יחד עם הצעת הסיוע לישראל, נבלמה גם יוזמת הזרמת סיוע לנפגעי שריפות הענק בקליפורניה, שטרם הושגה החלטה בנוגע אליה.

ריד הציע להזרים לישראל חבילת סיוע כוללת של 2.7 מיליארד דולר, מהם 225 מיליון למערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל ששינתה את פני העימות ברצועת עזה. "כולנו הסתכלנו איך המדינה הקטנטנה ישראל, שמתייצבת לצדנו בכל, סופגת 3,000 רקטות בשלושת השבועות האחרונים", אמר ריד, שהציג את הצעתו של שר ההגנה צ'ק הייגל לסיוע של 225 מיליון דולר. הסיוע נועד לחידוש המלאי בארסנל הישראלי: "ברור שמדובר בסיוע חירום, כולנו יכולים להסכים על כך", הוסיף ריד.

"מי ייתן לפלסטינים כיפת ברזל?"

החלטת הקונגרס התקבלה כיממה לאחר שיושבת ראש מועצת זכויות האדם באו"ם, נאבי פילאי, מתחה ביקורת חריפה נגד ארצות הברית על שלא ריסנה את התוקפנות הישראלית במהלך המבצע, ויתרה מכך - תרמה לחימושה ולפיתוח "כיפת ברזל". "האמריקנים לא רק ציידו את ישראל בכלי הנשק שמשמשים אותה ברצועה, אלא בנוסף סייעו לישראל בסכום של קרוב למיליארד דולר עבור מערכת כיפת ברזל ששומרת על תושבי המדינה מירי הרקטות", אמרה.

פילאי טענה כי האמריקנים הפלו את הפלסטינים בכך שלא סיפקו מערכות הגנה מפני הגזות לפלסטינים. "ל לתושבי עזה לא ניתנה הגנה דומה מפני ההפצצות הישראליות", אמרה. בנוסף, טענה פילאי כי ישראל הפרה את החוק הבינלאומי וכי ארה"ב לא עושה די בכדי לעצור את הרג האזרחים בעזה בעזה.