הקונגרס אישר: תביעה נגד אובמה בגין "חריגה מסמכות"

הרפובליקנים טוענים כי הנשיא האמריקני משתמש לרעה בסמכותו, בעוד הדמוקרטיים מאשימים כי נעשה תרגיל פוליטי על חשבונו של אובמה - כך או כך, הקונגרס אישר הגשת תביעה נגד הנשיא שיואשם כי השתמש בצווים נשיאותיים שלא לצורך. "אני יודע שאתם לא מרוצים מזה שאני הנשיא, אבל נשארו לי רק עוד כמה שנים", אמר אובמה בתגובה

השתמש לרעה בסמכותו? אובמה (רויטרס)

בעוד הנשיא אובמה, בתיווכו של מזכיר המדינה קרי, מנסה לסייע לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני - נראה שלא חסרות לו צרות גם מבית: הקונגרס האמריקני אישר הלילה (ה') הגשת תביעה נגד נשיא ארצות הברית בגין "שימוש לרעה בסמכות שלטונית". התביעה מתבססת על הטענה כי אובמה השתמש באופן נרחב בצווים נשיאותיים בכדי לקבוע את מדיניות ממשלו, ובניסיון לכאורה, לעקוף את בית הנבחרים והסנאט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נציגי המפלגה הרפובליקנית בבית הנבחרים, שאישר את התביעה, טענו כי הדבר הכרחי בכדי לשמור על המעקב החוקתי אחר פעולותיו של הנשיא. לטענת הרפובליקניים, הנשיא אובמה "חרג מסמכותו" כשביצע שינויים חד-צדדים ברפורמת הבריאות האמריקנית שזכתה לכינוי "אובמה-קר".

הדמוקרטים האשימו מנגד כי אישור התביעה השנויה במחלוקת היא למעשה הצגה פוליטית שנועדה לעורר את מצביעי המפלגה הרפובליקני לקראת הבחירות לקונגרס שייערכו בסתיו הקרוב.

הקונגרס האמריקני, ארכיון (רויטרס)

בתגובה לאישור התביעה אמר הנשיא ברק אובמה כי המאמצים הרבים שנעשו כדי להגיש נגדו תביעה היו יכולים להיות מנוצלים לטובת טיפול בעניינים מהותיים לאזרח האמריקני. אובמה הוסיף ואמר כי הסיבה היחידה שהשתמש בצווים נשיאותיים היא כי הקונגרס הלעומתי לא מסייע לו בהעברת החלטות חשובות.

בנאומו טרם ההצבעה בקונגרס אמר הנשיא אובמה כי "הרפובליקניים צריכים להפסיק לשנוא כל הזמן. אני יודע שאתם לא מרוצים מזה שאני נשיא, אבל נשארו לי רק עוד כמה שנים. אחר כך תוכלו לכעוס על הנשיא הבא".