מת חבר הצוות האחרון שהשליך את פצצת הגרעין על הירושימה

אמש, כשבוע לפני שיציינו בעולם את יום השנה ה-69 להשלכת פצצת הגרעין על הירושימה, מת בשיבה טובה תיאודור ואן קירק - חבר הצוות האחרון שהפציץ את העיר ב-1945. על אף שבשנותיו האחרונות אמר כי יש להשמיד את כל פצצות הגרעין, טען ואן קירק כי לא התחרט מעולם על ההפצצה שהביאה לסיום המלחמה

החבר האחרון בצוות האוויר האמריקני שהשליך את פצצת הגרעין על הירושימה ב-1945, הלך אמש (ג') לעולמו בגיל 93. ת'יאודור ואן קירק, שנודע בכינוי "Dutch" (ההולנדי) שימש כנווט מטוס ה B-29, שהפיל לפני 69 שנה את הנשק ההרסני מכל על העיר היפנית - והרג באחת 140 אלף איש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ואן קירק צוטט מספרים פעמים כשאמר ש"אין בו חרטה" עקב השלכת הפצצה הקטלנית על הירושימה. כשנשאל שאלות הקשורות למוסר ולאחריות על ההפגזה הוא טען שוב ושוב כי המהלך היה זה שהביא לסיומה של מלחמת העולם השנייה - ובכך ניצלו חייהם של רבים אחרים.

נשק יום הדין. הפצצת העיר הירושימה (AP)

עם זאת, בריאיון שהעניק לפני 9 שנים לסוכנות הידיעות AP, סיפר ואן קירק על חוויותיו ממלחמת העולם, ואמר כי "מלחמות ופצצות אטום לא פותרות שום דבר". החבר האחרון מצוות ההפגזה על הירושימה הוסיף אז כי הוא היה רוצה לראות את העולם מתפרק מפצצות האטום.

על הרגעים שמיד לאחר ההפגזה סיפר ואן קירק ל-CNN: "אתה לא רואה שום דבר מלבד המטוס והבזק לבן. ראיתי ענן תלוי מעל העיר שהתכסתה כולה בעשן לבן ואבק, זה היה נראה כאילו סיר של שמן רותח נשפך שם".

ייחל שלא יהיו עוד פצצות אטום. ואן קירק (AP)
 

בנו של הנווט, טום ואן קירק, ספד לאביו שנותר פעיל וצלול עד ימיו האחרונים: "אני יודע שמכירים בו כגיבור מלחמה, אבל אנחנו רואים בו אב מופלא". ה"הולנדי" מת אמש מוות טבעי בביתו בסטון מאונטן שבג'ורג'יה, בו בילה בעשרות השנים האחרונות, מאז פרש מהצבא האמריקני.

מאז 2012, אז מת מוריס ג'פסון, ששימש כעוזר לאחראי על מכונת הירייה במטוס שהפציץ את הירושימה - וואן קירק נותר האחרון מצוות המשימה, שהיה יכול לספר בגוף ראשון על הרגעים בהם הושלכה הפצצה האטומית הראשונה במסגרת לחימה.