קלינטון: "חמאס מחביא טילים בין האוכלוסייה האזרחית כי עזה קטנה"

מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון תמכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה, אך ציינה כי אחת מהסיבות לפעילות הטרור מתוך השכונות האזרחיות בעזה היא הצפיפות והדוחק ברצועה. "אני וכל אחד שרואה את תמונות הזוועה בטלוויזיה מקווה שתהיה הפסקת האש", הוסיפה

"לישראל זכות להגן על עצמה". קלינטון (AP)

פרשנות ביטחונית מפתיעה מצד המועמדת לנשיאות ארה"ב: הילארי קלינטון, לשעבר מזכירת המדינה האמריקנית ששואפת לשוב לבית הלבן, סיפקה הסבר יצירתי לדרכי הפעולה של חמאס כנגד ישראל. קלינטון טענה בריאיון כי "חמאס שם את הטילים שלו בשטחים אזרחיים כי עזה די קטנה וצפופה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קלינטון התראיינה לפני מספר ימים לרשת הטלוויזיה האמריקנית Univision - המיועדת בעיקר לקהל ההיספני בארצות הברית. הריאיון טרם שודר במלואו, אך קטעים מתוכו שוחררו לרשת, ובאחד מהם שפורסם אתמול (ג') התייחסה קלינטון למצב בעזה, כשמניין ההרוגים בשני הצדדים היה נמוך בהרבה.

"זה מצב כל כך טרגי - אני חושבת שחמאס התכוון להרגיז את ישראל ולכן התחיל לירות. חמאס, עם הגב אל הקיר, החליט לירות שוב טילים לעבר ישראל", אמרה קלינטון לכתב חורחה ראמוס. "ישראל הבהירה שהירי לא מקובל עליה, וחמאס המשיך, ולכן ישראל החליטה לעצור את ירי הרקטות וגילתה בדרך את כל המנהרות האלה".

קלינטון הבהירה כי אין עוררין על זכותה של ישראל להגן על עצמה, אך הביעה זעזוע ממניין ההרוגים הגבוה: "אני וכל אחד שרואה את תמונות הזוועה בטלוויזיה מקווה שתהיה הפסקת אש, שההרג ייפסק ואיתו שברון הלב הגדול".

לאחר מכן נשאלה קלינטון האם תגובת ישראל היא מידתית לאיום שמציב חמאס, ובחרה להתייחס למוקדי הפעילות של חמאס בלב האוכלוסייה העזתית: "אני לא מתכננת צבאית, אבל חמאס שם את הטילים והרקטות בשטח אזרחי בין השאר בגלל שעזה די קטנה וצפופה. הם שמים את הפיקוד והשליטה שלהם - מנהיגי חמאס - באזורים האזרחיים האלה".

שוב טילים במבני אונר"א (AP)

"הפסקת האש שניהלתי החזיקה עד החודש הזה"

קלינטון הדגישה את ניסיונותיה של ישראל לפנות את השכונות מאזרחים בלתי מעורבים: "ישראל הזהירה אנשים וביקשה מהם לעבור, אבל בכל קונפליקט יהיו קורבנות אזרחיים ולכן צריך להגיע להפסקת אש מהר ככל האפשר". כמו כן ציינה קלינטון לשבח את ההבנות בתום מבצע "עמוד ענן" אותן גיבשה- ובעקיפין ביקרה את מזכיר המדינה המכהן קרי: "כשאני ניהלתי את הפסקת האש ב-2012, היא החזיקה מעמד עד החודש הזה".

בתזמון מפתיע, הודיע הבוקר (ד') אונר"א - ארגון הסיוע לפליטים של האו"ם - על מציאת מצבור רקטות נוסף בתוך בית ספר ששייך לאו"ם בעזה. בארגון גינו את החבאת הטילים, וטענו כי המעשה "מסכן אזרחים ומפר את הנייטרליות במתקנינו". דובר אונר"א, כריס גאנס, סירב להצביע על הארגון שלהערכתו אחראי למעשה.

גאנס הוסיף כי הארגון קרא למומחי נשק של האו"ם על מנת שיטפלו במצבור שהתגלה. לדבריו, המומחים ישמידו את הרקטות ויהפכו את בית הספר למוגן בשנית, וזאת בניגוד למקרה קודם בו נמצאו רקטות בבית ספר בעזה והושבו לחמאס על ידי אונר"א - דבר שעורר זעם רב בישראל.