בעקבות "צוק איתן": עלייה בגילויים האנטישמיים באירופה ובארה"ב

פעילות צה"ל ברצועה גוררת שוב עלייה חדה בגילויי האלימות האנטישמיים ברחבי העולם: בגרמניה עצרה המשטרה צעיר בחשד להשלכת בקבוק תבערה אל תוך בית כנסת, ובצרפת ערכו מתפרעים פוגרום בחנויות של מזון כשר. גם בארה"ב לא פספסו המסיתים הזדמנות לתקוף את ישראל, והשחיתו סניף בנק דיסקונט בניו יורק

רודפים יהודים כאילו השנה 1938 (רויטרס)

גילויי האנטישמיות באירופה מחריפים: אלמוני השליך הלילה (ב') בקבוק תבערה אל תוך בית כנסת בעיר וופרטל שבמזרח גרמניה. איש לא נפגע, אך נזק נגרם למבנה. המשטרה המקומית עצרה צעיר בן 18 בחשד לביצוע המעשה, ועורכת במקביל חיפושים אחר שני מעורבים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע הזה הוא האחרון בסדרת גילויים אנטישמיים שדווחו בתקופה האחרונה ברחבי היבשת, שם רק בשבוע שעבר הושחת בית כנסת אחר בפריז בידי מפגינים פרו-פלסטינים. המתפרעים פרצו לחנויות של מזון כשר ובזזו אותן תוך קריאות "מוות ליהודים" וגינויים אנטישמיים נוספים.

בעקבות מבצע "צוק איתן" נרשמת בצרפת בעת האחרונה עלייה חדה במספר אירועי האלימות האנטי-ישראלים. בתוך כך, אסרה המשטרה המקומית על קיום הפגנות נגד ישראל מחשש להפרות סדר, אך אלה נמשכות ביתר שאת. "ההתקפות האנטישמיות לא פוסקות", הורה שר הפנים הצרפתי בהתייחסותו לאירועים האלימים. "אבל אין ברירה, אנו מוכרחים להתמודד עם הבעיה הזו".

גם באיטליה דווח על ריסוס כתובות של צלבי קרס ברחבי הרובע היהודי הישן שברומא, בעוד שבממלכה הבריטית נרשמו יותר מ-100 פשעי שנאה אנטישמיים מאז תחילת פעילות צה"ל בעזה.

המחאה העולמית לא פסחה גם על עולם הבידור. היום פורסם בספרד מכתב עליו חתומה שורה ארוכה של שחקנים, במאים ומפיקים בספרד, הקוראים לקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה ברצועת עזה. "ההפצצות על ידי חיל האוויר הישראלי על שכונות בעזה הן בגדר רצח עם", כתבו אנשי הבידור, בהם גם הבמאי זוכה פרס האוסקר פדרו אלמודובר והשחקנים פנלופה קרוז וחוויאר ברדם.    

"שפכו צבע אדום על השערים", השחתת בנק דיס (טוויטר)

"רודפים יהודים בברלין כמו ב-1938"

את עיקר פעולות ההסתה מובילים מוסלמים המתגוררים במדינות האיחוד. בברלין קרא בשבוע שעבר אימאם באחד המסגדים למאמיניו לצאת ולרצוח "יהודים ציונים". התבטאותו הובילה זמן קצר לאחר מכן לגל הפגנות אלים נגד מוסדות יהודיים וישראליים ברחבי העיר. בעקבות האירועים פרסם שגריר ישראל בגרמניה יעקב הדס הנדלסמן הודעה, שבה טען כי המתפרעים רודפים את היהודים ברחובות ברלין כאילו שהשנה היא 1938". קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחסה גם היא למגמה השלילית הגואה, ואמרה כי בלתי נסבלת ואינה מתקבלת על הדעת.

בשבוע שעבר הגיעו גלי האנטישמיות עד לארה"ב, שם השחיתו מתפרעים ביום שישי האחרון סניף של בנק דיסקונט בשדרה החמישית בניו יורק. אחד מעובדי הבנק סיפר כי המשחיתים הפגינו מול שלוש של שלוחות הבנקים הישראלים במנהטן, שם קראו קריאות נגד ישראל ואף השליכו חביות של צבע אדום על שעריהם. בעקבות התקריות האלימות, אבטחה המשטרה את הסניפים במהלך סוף השבוע.