הפגנות המחאה נגד ישראל נמשכות: אלפי פרו-פלסטינים מחו בניו יורק

כ-3,000 פעילים פרו-פלסטינים, חברי הארגון Free Al-Quds, התאספו הלילה בטיימס סקוור בניו יורק ומחו נגד פעולות צה"ל בעזה. הפעילים הניפו דגלי פלסטין ושלטים בגנות ישראל וצעדו לעבר הקונסוליה הישראלית. אלפים הפגינו בשבוע שעבר במספר מוקדים בארה"ב נגד ובעד ישראל

בעוד מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-19, נמשכות המחאות נגד המבצע הצבאי של ישראל בעזה: כ-3,000 מפעילי הארגון הפרו-פלסטיני Free Al-Quds התאספו הלילה (שבת) בטיימס סקוור בניו יורק, ומחו על המבצע הצבאי שמנהלת ישראל ברצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפעילים התאספו במקום שהוגדר ותוחם מראש, נשאו שלטים עליהם נכתב "Free Palestine" והניפו דגלי פלסטין. לאחר המחאה סמוך לתחנת הרכבת, צעדו הפעילים לעבר הקונסוליה הישראלית בניו יורק.

טרם ההפגנה הוזהרו העובדים הרבים בחברות השונות באזור מהגעה לאזור בו תיערך ההפגנה, מחשש שתיערך מולה הפגנה נגדית של תומכי ישראל - וכי הדבר יעורר מהומות או התנגשויות.

ארגון Free Al-Quds הוא ארגון פרו-פלסטיני שלומני, שהוקם, כך לדברי מייסדיו, על מנת להגביר את המודעות להפרה של זכויות אדם בידי "הציונים" - כך נכתב באתר האינטרנט של הארגון. מייסדיו טוענים כי כל מי שמעוניין להיות שותף בחשיפת ה"זוועות", רשאי לחבור לשורותיו - זאת על מנת "להיאבק למען הצדק בפלסטין הכבושה", כך להגדרתם.

מפגינים נשאו את תמונת נתניהו בדמות חייל נאצי

בשבוע שעבר, כשמלאו שבועיים למבצע "צוק איתן", צעדו אלפי בני אדם ברחובות סן פרנסיסקו שבארצות הברית, כשהם נושאים דגלי פלסטין וקוראים נגד מה שכינו "פעולותיה התוקפניות" של ישראל. מולם עמדו כמה עשרות מפגינים שנשאו את דגלי ישראל והביעו תמיכה במהלך הצבאי בעזה.

הפגנה פרו-פלסטינית בחו"ל

המפגינים הפרו-פלסטינים נשאו בהפגנה מודלים של ארונות קבורה ושלטים בגנות ישראל, בהם גם תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כשהוא לבוש במדי נאצים. הם החזיקו את תמונותיהם של ההרוגים בעזה ולצידם שלטים עם הכיתוב: "ישראל, כמה ילדים הרגתם היום? די לכיבוש".

מנגד עמדו מפגינים תומכי ישראל, רובם יהודים המתגוררים בסן פרנסיסקו, וניסו להסביר את הצד הישראלי. "כמות הנפגעים מעולם לא הייתה מדד למי צודק ומי טועה במלחמה", אמר אחד המפגינים.

"אנחנו בני העם היהודי ואנחנו לא מפחדים"

"אם זה היה המקרה, אז גרמניה הייתה הצד הצודק במלחמת העולם השנייה ואמריקה הייתה הצד הטועה מפני הגרמנים איבדו 14 מיליון בני אדם, אבל זאת הייתה מלחמה שהם גרמו לה - זה לא הופך אותם לצד הצודק מבחינה מוסרית", הוסיף המפגין.

ביום ראשון האחרון התקיימה הפגנה גם בניו יורק - אלא ששם מרבית המפגינים היו תומכי ישראל. יותר מ-1,000 יהודים תושבי ניו יורק, כמו גם ישראל שנמצאים בעיר בביקור, התאספו בטיימס סקוור. המפגינים הניפו את דגלי ישראל וקראו את תפילת "מי שבירך" לחיילי צה"ל הלוחמים ברצועת עזה.

"אנחנו בני העם היהודי, ואנחנו לא מפחדים", קראו ההמונים שהדגישו כי מטרתם העיקרית היא הפגנת סולידריות עם ישראל, אך עם גם מבקשים לקרוא לפיוס: "שני הצדדים סובלים וסופגים אבדות קשות".

גם במהלך מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012 נערכו הפגנות דומות בגנות ישראל בניו יורק, אולם אז הן היו בהיקף קטן יותר.