כאלף ישראלים חולצו מטורקיה ונותרו תקועים בנמל ביוון

על פי הסדר שהושג בין ישראל וטורקיה, הנוסעים הישראלים שנתקעו בנמלי התעופה של איסטנבול הוסטו ליוון, ומשם מאות מהם עלו בטיסות מיוחדות של אל-על וארקיע לישראל. כאלף מהם נותרו בנמל באתונה, שם קיים עומס ובלבול, וייתכן שחלק מהנוסעים המסורתיים יצטרכו להעביר את השבת ביוון

דרך חתחתים: אחרי הסיוט שעבר על נוסעי חברות התעופה טורקיש אירליינס ופגסוס אירליינס שנתקעו באיסטנבול, כ-400 מהם הוטסו לארץ לבסוף על ידי חברת אל-על וארקיע, לאחר שהחליפו מטוסים באתונה. המדינה יוזמת רכבת אווירית לאתונה, במטרה להחזיר למעלה מאלף ישראלים שהועברו ליוון אך טרם הגיעו לישראל. בנמל באתונה נרשמה הבוקר (ו') מהומה לא קטנה, מכיוון שרוב הנוסעים לא יודעים בשלב זה על איזו טיסה יוכלו לעלות, ולכמה מהם יהיה מקום בטיסות היוצאות לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברות התעופה אל על וסנדור הודיעו כי יוציאו עוד חמש טיסות חילוץ לאתונה במהלך שעות אחר הצהריים והערב, שתיים מהן במטוסי 747 - כך ש-1,400 ישראלים נוספים יוכלו לשוב ארצה. במהלך היום ישובו לישראל 10 מטוסים ועליהם נוסעים שנתקעו באתונה לאחר שטיסותיהם בחברות הטורקיות בוטלו.

חלק מהנוסעים שהועברו מטורקיה הם שומרי שבת, ויש חשש ממשי שחלק מהם יצטרכו להעביר את השבת באתונה. במקביל התקבלו תלונות על חוסר סיוע מצד נציגי חברות התעופה באתונה. הנוסעים לא מבינים מי יעלה על איזו טיסה, יש אי סדר גדול ובלבול בין הנציגים‎.

יעקב, נוסע שנמצא בשדה, אמר הבוקר בשיחה עם חדשות 2: "אני נמצא יחד עם קבוצה של 25 מטיילים, היינו בדרך ממרוקו. שלשום נחתנו באיסטנבול. אתמול פינו אותנו ליוון והבטיחו לנו רכבת אווירית, אבל אין עם מי לדבר פה. חבל מאוד שזה מתנהל ככה".

יעקב הביע חשש שהטיסה שהוצעה להם תגרום לחילול שבת: "אנחנו שומרי מסורת - הבטיחו לנו לצאת באזור השעה חמש או שש בערב, מה שאומר שננחת אחרי השבת בישראל ולזה אנחנו לא מוכנים. נציג אל-על אמר שהוא מטפל קודם כל בילדים ודתיים לא מעניינים אותו -
חבל מאוד שזה מתנהל ככה". במשרד התחבורה הבטיחו עם זאת כי כל הנוסעים יושבו לארץ לפני כניסת השבת, ומספר מטוסים כבר נחתו ביוון על מנת להטיסם.

באו לחלץ: מטוס אל-על, ארכיון (איתי צין)

כץ: "חברות התעופה הטורקיות התנהגו בצורה מבישה"

שר התחבורה ישראל כץ בישר הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי "מבצע 'יציאת ארדואן' לחילוץ הנוסעים הישראלים מטורקיה יצא הלילה לדרכו. החלק הראשון הושלם בהצלחה, ומאתונה הם מוטסים ארצה ברכבת אוירית מיוחדת של מטוסים ישראלים".

"החלטנו ליטול אחריות ולארגן את המבצע כי לא הייתה אפשרות אחרת. את החשבון עם חברות התעופה הטורקיות, שהתנהגו בצורה מבישה, עוד נעשה בהמשך", הוסיף השר.

העומס בשדה, הבוקר

מהנוסעים לא נגבה תשלום נוסף

ביממה האחרונה משרד התחבורה פעל מול חברות התעופה הטורקיות ומול אל-על והחברות הישראליות בניסיון להחזיר לארץ את אלפי הנוסעים שנתקעו בטורקיה לאחר שחברות התעופה הטורקיות ביטלו את טיסותיהן לארץ. בניגוד למדינות אחרות שביטלו טיסות לארץ, לטורקיה אין קווים של חברות תעופה ישראליות והן לא יכלו לבצע משם טיסות לישראל.

לאחר שאתמול נכשל ניסיון של משרד התחבורה לתאם הטסה של הישראלים לנמל התעופה של רבת עמון ומשם להעבירם באוטובוסים לישראל, סוכם כי הטורקים יטיסו חלק מהישראלים לנמל התעופה אלפנתריוס ונזילוס שבאתונה, ושם הנוסעים יעלו על מטוסים ישראליים בדרך לארץ. מהנוסעים לא נגבה תשלום נוסף, וההתחשבנות על עלות הטיסות תיעשה בין אל-על למדינה.

ביטלו הטיסות: טורקיש אירליינס (רויטרס)

רכבת אווירית ביוזמת משרד התחבורה

במהלך הלילה הוציאה אל-על שלוש טיסות מיוחדות לאתונה, שהביאו 400 מהנוסעים שנתקעו בטורקיה ללא יכולת להגיע לישראל. טיסה נוספת בוצעה על ידי חברת ארקיע. במשרד התחבורה מנסים להוציא כמה שיותר טיסות לאתונה, כדי להחזיר את הישראלים לארץ עוד לפני כניסת השבת.

אי אפשר היה להביא את הישראלים מהיעד הקרוב ביותר לישראל, לרנקה, מאחר וטורקיה לא מכירה בריבונות קפריסין ומטוסיה לא יכולים לנחות בנמלי התעופה שלה. רוב הנוסעים שנתקעו בטורקיה היו ישראלים שקנו טיסות בחברות תעופה טורקיות ורק החליפו מטוסים באיסטנבול, ורק מיעוטם היו נופשים שטיסות השכר שלהם בחזרה לארץ מאנטליה בוטלו.